Motinystės išmokos: kodėl valstybė neteikia pakankamai informacijos būsimiems tėvams?

teisininkė Greta Užkuraitė

Skatinti jaunas šeimas susilaukti atžalų yra valstybės siekis. Netgi priimamos įstatyminės pataisos, kurios vis sieka, kad tėvai lanksčiau galėtų derinti darbą ir šeimą. Kadangi savo darbo kasdienybė susiduriu su labai daug šeimų, kurios konsultuojasi dėl motinystės išmokų, man natūraliai kyla klausimas – kodėl žmonės neranda jiems aktualios informacijos?

Ir vienas iš dažniausiai pasitaikančių atsakymų, kodėl žmonės kreipiasi konsultuotis privačiai – nes nerado informacijos arba rastoje informacijoje viskas buvo painu ir nepateikta žmonių kalba.

Atrodo absurdas, bet iš tiesų – visiškai su tuo sutinku. Kuomet iš pagrindų keitėsi VPA išmokų gavimo tvarka, aš pati ne kartą sėdėjau, gilinausi, sisteminau informaciją, nes valstybinių institucijų portaluose viskas buvo aprašyta gana lakoniškai, nepateikiant aiškių pavyzdžių ir tikrai paliekant tėvus nežinomybėje.

O jeigu įstatyminiai pokyčiai kartojasi, nors pranešimai apie tai irgi būna publikuoti, bet praktika rodo, kad visgi jie nepasiekia labai didelės tikslinės auditorijos – esamų ir būsimų tėvų.

Jei nesutinkate su manimi, paklausiu – ar yra viena lengvai randama vieta, kur apie visas motinystės išmokas tėvams būtų galima pasiskaityti vienoje vietoje? 

Komunikacija su Sodra

Ar yra vienas atsakymas, kurį gautų tėvai paskambinę į Sodrą? Neretai būna taip, kad kiek skambučių, kiek skirtingų konsultantų, tiek ir skirtingų atsakymų. Labai gaila ir tiesiog natūraliai kyla klausimas “kodėl”.

Viena mano klientė iš Sodros konsultantų buvo gavus informaciją, kad jeigu motinystės išmokų gavimo laikotarpiu dirbs su IDV, tuomet jos išmokos bus mažinamos. Bet juk tai NETIESA. Iš savarankiškos veiklos gautos pajamos išmokų nemažina!

Kitai sakė, kad negalima dirbti, jeigu darbovietėje naudojamasi Vaiko Priežiūros Atostogomis – irgi NETIESA. Netgi 2024 m. sausio 1 d. Įstatymo pakeitimai buvo apie tai – kiek galima papildomai užsidirbti iš darbo santykių, kad paskirtos VPA išmokos nebūtų mažinamos. 

Dar viena istorija, kai būsima mama, kuri dirba su IDV, kreipėsi į Sodrą pasiteirauti, ar jai priklausys išmokos, jai rekomendavo padaryti SAV pranešimą ir VSD įmokas susimokėti avansu, kad išmokas gautų laiku. Pasirodo – parekomendavo tai padaryti ne tą mėnesį, kurį reikėjo, dėl to išmokos gavimas šiai mamai nusikels dar į kitus metus. 

Ir tokių istorijų turiu ne vieną ir ne dešimt. Tad kažkada bediskutuojant pagalvojau, kodėl taip yra. Juk taip nesunku visą aktualią informaciją patalpinti vienoje vietoje, ją karts nuo karto atnaujinti ir padėti tėvams susigaudyti išmokų gavimo tvarkoje. Atrodo toks paprastas sprendimas į tokią aktualią problemą.

O ką sako Socialinių reikalų ir darbo komitetas?

Socialinių reikalų ir darbo komitetas taip pat jau skuba dalintis, kad ne va tai didėja tėčių įsitraukimas į vaikų priežiūrą.  Taip, naujienos geros, smagu, kad informuojama visuomenė, bet dar nereikėtų skubėti daryti jokių išvadų. Nauja Vaiko Priežiūros Išmokų tvarka įsigaliojo tik nuo 2023 m. sausio 1 d. O dar tiksliau – įsigaliojo tėvams, kurių vaikai gimė nuo nuo 2023 m. sausio 1 d., tad aktyvesnis neperleidžiamų mėnesių naudojimas tik dabar įsivažiuoja. Ir aiškesnes išvadas bus galima pamatyti bei jas įvertinti tikrai praėjus ilgesniam laiko tarpui. Mano subjektyviu vertimu, jau šių metų pabaigoje, kitų metų pradžioje, turėtų pradėti pasimatyti ir daugiau šios naujos tvarkos spragų, kas pradės kelti diskusijas tarp tėvų ir darbdavių. 

Socialinių reikalų ir darbo komitetas taip pat skuba akcentuoti, kad demografinės padėties didėjimą galėtų užtikrinti priemonės, kurios suteiktų lankstumą tiek darbo, tiek ir vaiko priežiūros atžvilgiu. Tačiau tai ir lieka tik trumpi palyginimai, kurie, kol kas, dar neatrodo, kad greitu metu kesis. 

Ką turiu omenyje? Su nauja Vaiko Priežiūros Išmokų tvarka, pasikeitus išmokų apskaičiavimui, patrauklenė VPA trukmė daugeliui yra trumpėsnė – išmokas gauti iki kol vaikui sukaks 18 mėn. Ir iš tiesų, jei asmenų VDU siekia, bent 2000 eur (“ant popieriaus”), gauta bendra išmokų suma gali būti bent jau 1000 eur didesnė, nei tas pačias pajamas gaunant pasirenkant VPA trukmę iki kol vaikui sukaks 24 mėn. Galime tik daryti prielaidą, kad trumpesnės VPA trukmės pasirinkimo skatinimas taip pat gali būti atsižvelgtas į tai, kad tėvai greičiau grįžtų į darbo rinką, kas visai ekonimikai ir iš mokesčių renkamam biudžetui yra naudinga. 

Viskas skamba logiškai ir teisingai, tik vienas mažytis nesklandumas – o kur tuo metu padėti vaikus? Didžioji dalis valstybinių ugdymo įstaigų priima vaikus nuo 2 metų. Tad kaip mes galime skatinti tėvus greičiau grįžti į darbo rinką, jei nėra, kas galės tuo metu prižiūrėti vaikus. Juk tikrai ne visiems privačių ugdymo įstaigų ar auklių samdymo galimybės yra prieinamos.

Tad kol nėra lygiagrečiai keičiamos ir kitos tvarkos, suderinti tėvams darbą ir vaikų auginimą tampa tikrai nemenkas iššūkis. Ir dėl to natūralu, kad neperleidžiamais mėnesiais mamos neskuba grįžti į darbą, o svarsto apie nemokamų atostogų naudojimą, kad būtų kartu, nes pasibaigus neperleidžiamiems mėnesiams, tėčiams grįžus į darbus, mamos greičiausiai dar turės likti VPA iki kol vaikas pradės lankyti darželį.

Mano komentaras

Visa situacija yra tikrai kompleksinė ir nors pati išmokų suteikimo tvarka nėra bloga, atvirkščiai – viena lanksčiausių Europoje, kiti niuansai, kurie nėra lygiagrečiai suderinti, sukelia daug nežinios ir tampa gera terpė mitams atsirasti, nepatogumų tėvams bandant suderinti darbo laiką ir šeimai skirtą laiką ir visgi kyla pamąstymų, kada bus keičiami ir kiti įstatymai, kada pradės informaciją visuomenei suteikti taip, kad ji būtų lengvai ir aiškiai randama bei suprantama?

O grįžtant, kodėl taip sunku pateikti informaciją aiškiai, kad ji būtų visiems lengvai pasiekiama, reikėtų pagalvoti ir apie tai, jog valstybės biudžetas išmokų klausimais nekinta arba kinta nežymiai. Vadinasi, jei visus tėvus pasiektų informacija, atsirastų tikrai daugiau žmonių, kurie gautų išmokas (juk dalis jų negauna, nes galvoja, kad nepriklauso). Arba gautų DIDESNES išmokas, nes tiesiog suprastų kaip joms pasiruošti. Vadinasi, galimai iš biudžeto turėtų skirti daugiau pinigų nei buvo suplanuota.

Čia, žinoma, aš labai subjektyviai kalbu, bet tokios mintys mane aplankė. Kito logiško paaiškinimo, kodėl ši svarbi informacija yra publikuota padrikai ir netgi kartais su klaidomis – tiesiog neturiu. 

Sprendimas

O kadangi aš esu sprendimų ir rezultatų žmogus, man kalbėti ir nedaryti – nebūdinga. Tad pati ėmiausi iniciatyvos ir sukūriau daug informacinių resursų būsimiems tėvams. 

Visa informacija yra pasiekiama vienoje vietoje – Motinystės Išmokų Centre.

Kadangi šia tema konsultuoju daugiau nei 4 metus, šia tema esu pasidalinus ir ne vienu aktualiu straipsniu:

kitus įrašus rasite mano tinklaraštyje, jie taip pat visi sudėti ir Motinystės Išmokų Centro puslapyje

Prieš metus netgi sukūrėme patogesnę ir išsamesnę Motinystės išmokų skaičiuoklę, kuri kasdien susilaukia daug padėkų ir gražių komplimentų iš šeimas planuojančių tėvų. 

vpa motinystes ismoku skaiciuokle, kokio dydzio motinystes vpa ismokas gausius
vpa motinystes ismoku skaiciuokle, kokio dydzio motinystes vpa ismokas gausius

Taip pat yra sukurtos dvi atmintinės tėvams, kurios padeda ne tik sklandžiau susipildyti visus prašymus, bet ir naviguoja tėvus, kur ką spausti valstybinių institucijų tinklapiuose (kurie taip pat turbūt sutiksite, kad nėra labai palankūs vartotojui).

dokumentu pildymas gimus vaikui, motinystes prasymai, vpa

Bei įrašytas seminaras dirbantiems savarankiškai „Viskas apie motinystės išmokas dirbant su IDV ir MB”

motinystes ismokos dirbant savaraniskai

Tad viskas įmanoma, visą sudėtingą ir painią informaciją galima “sukramtyti” ir pateikti esamiems ir būsimiems tėvams taip, kad būtų suprantama!

Prisijunkite prie grupės jau šiandien

Neribota narystė, aiškiai pateikta informacija, prieiga prie išmokų skaičiuolės ir atmintinės DOVANŲ!