Kaip apskaičiuojamas motinystės socialinio draudimo stažas?

Motinystės stažo apskaičiavimas

 Socialinio motinystės stažo apskaičiavimas skiriasi nuo to, kokiu būdu dirbate. Pagrindiniai būdai galėtų būti išskiriami šie: pagal darbo sutartį arba pagal individualios veiklos pažymą.

Motinystės stažas dirbant su darbo sutartimi

Dirbant su darbo santykiais stažas pradedamas kaupti nuo tos dienos, kai įsidarbiname, t.y. Pasirašome darbo sutartį. Tad viskas labai paprasta – per vieną darbo mėnesį, sukaupiame vieno mėnesio socialinį motinystės stažą (nebent naudojotės nemokamomis atostogomis).

Šiuo minimu atveju netgi nėra svarbu, kokio dydžio Jūsų darbo užmokestis, kiek valandų dirbate.  Būsimai mamai norint gauti išmokas reikia sukaupti bent 12 mėnesių stažą per paskutinius 24 mėnesius iki teisės į išmoką. Kaip matote, dirbant su darbo sutartimi atrodo viskas paprasta, net nesvarbu kokiu etatu esame įdarbinti, kiek uždirbame, bet visgi, same labai apriboti laike ir jei trūksta stažo, jo taip paprastai nepadidinsi.

Motinystės stažas dirbant su individualia veikla

Tuo tarpu dirbant su individualia veikla socialinis motinystės draudimo stažas priklauso nuo sumokėtų VSD  įmokų dydžio. Vadinasi, tiek teoriškai, tiek praktiškai, metinį stažą galėtume sukaupti ir per vieną mėnesį, nes viskas priklauso nuo mūsų VSD įmokų dydžio. O mokesčių įmokos priklauso nuo draudžiamų sumų, nuo kurių mokame mokesčius.

Tad kad gautume vieno mėnesio socialininį motinystės stažą, mums reikia sumokėti mokesčius bent nuo vienos minimalios algos, 2023 m. ji yra 840 eur. Nuo 2024 m. – planuojama, kad ji kils ir bus 924 eur. Taigi, socialinis motinystės stažas proporincai didėja arba mažėja nuo sumokėtų VSD įmokų dydžio.

Kitaip tariant, jei sumokėsime mokesčius nuo 840 eur – sukaupsime 1 mėnesio socialinį motinystės stažą. Jei sumokėsime, nuo trijų minimalių mėnesinių algų (840 eur x 3) per vieną mėnesį, sukaupsime trijų mėnesių socialinį motinystės stažą per vieną mėnesį.

Jei sumokėsime mažiau, pavyzdžiui, nuo ne pilnos minimalios mėnesinės algos, kaip pvz.  420 eur – sukaupsime pusės mėnesio socialinį motinystės stažą.

Kuo daugiau sumokame, tuo didesnį stažą sukaupiame. Tad jei ir trūksta stažo artėjant gimdymui – dar ne viskas prarasta, svarbu sureaguoti laiku.

Motinystės stažas dirbant su verslo liudijimu

Dažna klaida ar netgi mitas, kad dirbant su verslo liudijimu, socialinis motinystės stažas yra kaupiamas. Deja, bet tai yra netiesa. Nepaisant to, kad nuo su verslo liudijimu gautų pajamų yra sumokamos VSD įmokos, jos yra mažesnės ir socialinio ligos ir motinystės  draudimo neužtikrina.

Tad patarimas, jeigu planuojate šeimos pagausėjimą ir dirbate su verslo liudijimu – pakeisti savo vykdomos veiklos verslo formą, pvz. išsiimti individualios veiklos pažymą vietoj verslo liudijimo. Jums gali būti naudinga susipažinti plačiau apie verslo formos pasirinkimą.

Motinystės stažas turint Mažąją Bendriją – MB 

Su Mažaja Bendrija viskas gali atrodyti painu, tačiau taip nėra, kaupti socialinį motinystės stažą taip pat yra įmanoma. Jeigu esate įdarbinti su darbo sutartimi, tuomet viskas taip kaip jau aptrarėmė – vienas išdirbtas mėnuo – vienas sukauptas socialinio motinystės stažo mėnuo.

Jeigu gaunate pajamas pagal civilinę paslaugų teikimo sutartį, arba išsiimate juos kaip dividendus,  deja, šis socialinis motinystės stažas nesikaups, nes nuo gautos sumos nemokame VSD įmokų. 

Tačiau išeitis yra – išsiimant pinigus iš MB ir deklaruojant jų paskirtį kaip “asmeniniams poreikiams tenkinti”, sumokate visas VSD įmokas ir užsitikrinate socialinį mostinystės stažą tokiu pat principu kaip ir dirbant su individualia veikla – pagal įmokų dydį.

Motinystės stažas turint UAB

Jeigu turite UAB, klausimas, koks jūsų statusas? Galbūt esate įdarbinta(-as) kaip direktorė (-ius), tuomet turime darbo sutartį ir socialinį motinystės stažą kaupiate jau aptartu būdu.

Bet jeigu esate tiesiog akcininkas, tuomet nuo pelno VSD įmokos nėra mokamos ir gaunami pinigai neprisidės nei prie socialinio motinystės stažo kaupimo nei prie išmokos dydžio apskaičiavimo.


Tam tikrais atvejais norima dirbti ir gaunant išmokas, čia svarbu neapsiskaičiuoti, o ką reikia žinoti dirbant motinystės ir vaiko priežiūros atostogų metų rasite šiame straipsnyje.


Apibendrinus galiu pasakyti, kad nereikia bijoti situacijos, svarbiausiai – kad turėtumėte laiko, nes tik laiko dėka, viskas tampa paprasčiau, nes galite ne tiek viską išsiaiškinti, bet ir žinių pagalba spėti susidėlioti finansiškai palankiausią išmokų gavimo planą.

Jeigu norite dėl savo atvejo pasitarti individualiai, galite registruotis konsultacijai.

Daugiau teisinių patarimų apie motinystės išmokas rasite prisijungę prie uždaros VPA grupės Instagram platformoje.

Prisijunkite prie grupės jau šiandien

Neribota narystė, aiškiai pateikta informacija, prieiga prie išmokų skaičiuolės ir atmintinės DOVANŲ!