Darbas vaiko priežiūros atostogų metu

darbas vaiko priežiūros atostogų metu

Darbo kodeksas numato vienam iš tėvų būti Vaiko Priežiūros atostogose (VPA) iki kol vaikui sukaks 3 metai. Kadangi išmokos iš Sodros gali būti mokamos tik iki vaikui sukaks 18 mėn. arba  24 mėn., gali iškilti klausimas – ar galima dirbti būnant šiose atostogose ir ar būtinai reikia grįžti pas tą patį darbdavį.

Dažnai nustebinu šeimas, kuomet pasakau, kad bebūnant VPA vienoje darbovietėje, galima sudaryti darbo sutartį su kita ir darbas vaiko priežiūros atostogų metu yra įmanomas. Juk dažnai žmonės jau seniau planuoja keisti darbą, bet dėl norimo stabilumo planuojant šeimos pagausėjimą, ne visuomet tam yra pasiryžtama. Tad atrodo, būtų drąsiau išsibandyti, kai žinotume, jog mūsų vis dar laukia darbdavys, pas kurį dirbame prieš pastojant.

Su šia informacija nustebusių šeimų veidai pradeda klausti, ar tikrai tokia galimybė yra ir kokie yra apribojimai?

Užmokestis ir išmokos dirbant VPA metu

Visų pirma, norisi paminėti, kad VPA išmokų gavimo metu, gaunant darbo užmokestį nėštumo gimdymo, tėvystės ir vaiko priežiūros neperliežiamų mėnesiu metu – išmoka bus proporcingai mažinama arba apskritai nutraukiama.

Tad suderinti VPA išmokų ir darbo užmokesčio gavimą vienu metu, reikėtų žinoti, kad užsidirbti galima VPA perleidžiamų mėnesių metu. VPA išmoka nebūtų mažinama, jeigu vaiko priežiūros išmokos ir darbo užmokesčio bendra suma neviršys asmens vidutinio darbo užmokesčio buvusio iki išeinant į VPA. Kai asmuo gauna maksimalią VPA išmoką ir darbo užmokestį, suma negali viršyti buvusio darbo užmokesčio, bet ir ne daugiau nei 5 VDU (vidutinių darbo užmokesčių).

Tad tokiu atveju, asmuo, uždirbantis 3500 eur “ant popieriaus” ir pasirinkęs vaiko priežiūros išmokų gavimo laikotarpį iki kol vaikui sukaks 18 mėnesių, turėtų gauti tokio dydžio vaiko priežiūros išmokas:

  • Vaiko priežiūros neperleidžiamais mėnesiais 78% – 2730 eur ir papildomai užsidirbti, kad nemažėtų išmoka negalės, nes tai yra maksimaliai skirta išmoka, kuri atitinka ir 100% gaunamo atlyginimo “į rankas“.
  • Vaiko priežiūros perleidžiamais mėnesiais 60% – 2100 eur, papildomai užsidirbti galės skirtumą, kurio negauna su išmoka. 

Iš pateikto pavyzdžio, galime pasiskaičiuoti, kad kai mokamos išmokos dydis yra 60%, t.y. 2100 eur per mėnesį, tam , kad asmuo galėtų ir toliau gauti nesumažintą išmoką, jo išmokos + darbo užmokesčio dydis turi neviršyti jo buvusio vidutinio darbo užmokesčio = 3500 eur. 

Matematika atrodo paprasta: 3500 – 2100 = 1400 eur – tiek asmuo gali papildomai užsidirbti, kad nebūtų mažinama išmoka.  

Kliūtys sudaryti sutartį su kita darboviete

Dar vienas svarbus momentas,  jeigu darbuotojas su savo darboviete nėra pasirašęs nekonkuravimo susitarimo, kliūčių sudaryti darbo sutartį su kita darboviete, bebūnant vaiko priežiūros atostogose kitoje – nėra ir darbas vaiko priežiūros atostogų metu neturės kliūčių. Žinoma, konfidencialumo reikėtų laikytis, ypatingai jeigu yra pasirašyti ir konfidencialumo susitarimai. Tai reiškiasi, įsidarbinus kitoje darbovietėje, nereikėtų atskleisti informacijos, tokios kaip pavyzdžiui, klientų duomenis, apskaitos informacijos, „know  – how“ informacijos kitai įmonei, kurioje įsidarbinome. Kitaip tariant, reikėtų susilaikyti nuo duomenų nutekinimo ir atskleidimo, kurie nėra viešai pasiekiami.

Taip pat, turint pasirašytą nekonkuravimo susitarimą su darboviete, galimybės VPA metu gali būti apribojamos, kadangi nekonkuravimo susitarimas yra pasirašomas tam, kad darbuotojas būtų įpareigotas darbo santykių metu ir (ar) jiems pasibaigus nekonkuruoti su savo darbdaviu. Kadangi konkuravimas gali vykti tik toje pačioje veiklos srityje, pasirašant tokį susitarimą turi būti aiškiai nurodoma kokia būtent veikla darbuotojas negali užsiimti. Tačiau jeigu veiklos pobūdis nėra numatytas nekonkuravimo susitarime, tuomet problemos neturėtų būti.

Dar svarbu paminėti, kad pasirašius nekonkuravimo susitarimą, darbdavys turi mokėti darbuotojui kompensaciją. Kompensacijos dydis yra nustatomas susitarime, bet negali būti mažesnis kaip 40 proc. darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio dydžio. 

Tiesa, praktikoje, pasitaiko ir tokių atvejų, kai tokie nekonkuravimo apribojimai būna numatyti kitose su darbuotoju pasirašomuose dokumentuose, bet ne atskirame nekonkuravimo susitarime. Pasitaiko ir kai nekonkuravimo sąlyga yra numatyta, bet jokia kompensacija nėra mokama arba pasitelkiama gudrybių, kaip ne va ta kompensacija yra įskaitoma į darbo užmokestį. Tokia praktika yra ydinga ir svarbu atsiminti, kad jeigu darbdavys nemoka kompensacijos, toks nekonkuravimo susitarimas yra negaliojantis.

Taigi, jei nėra aukščiau aprašytų kliūčių ir norite dirbti vaiko priežiūros atostogų metu galite taip ir padaryti.

Darbas vaiko priežiūros atostogų metu dirbant savarankiškai

Dirbant savarankiškai, situacija yra labai teigiama ir paprasta – papildomas pajamas iš savarankiškos veiklos galite gauti visų šių išmokų laikotarpiu:

  • Nėštumo ir gimdymo atostogų metu.
  • Vaiko priežiūros atostogų metu (tiek perleidžiamais, tiek neperleidžiamais mėnesiais).
  • Tėvystės atostogų metu.

Šioms gautoms pajamoms NĖRA taikomas apribojimas kaip dirbant su Darbo Sutartimi. Tad galite savęs neriboti ir generuoti pajamas iš savarankiškos veiklos, jeigu tik pavyksta viską suderinti vaikučių auginimo metu.

Tiesa, verslo liudijimas, nors ir gali būti puiki veiklos forma, tačiau akcentuosiu, kad tik iš VL gaunamos pajamos nėra apmokestinamos pilnu VSD draudimu, dėl to nėra kaupiamos tokios pat socialinės garantijos kaip dirbant su IDV.

Beje, jei dirbate savarankiškai, kaip tik jums esu paruošusi seminarą „Viskas apie motinystės išmokas dirbant su IDV ir MB”.

motinystes ismokos dirbant savaraniskai

Darbas vaiko priežiūros atostogų metu


Jei nesate tikri, kas dar priklauso būnant vaiko priežiūros atostogose, kviečiu susipažinti plačiau šiame straipsnyje. Taip pat daugybė susistemintų resursų rasite Motinystės išmokų centre ir privačioje grupėje Instagrame.

Na, o jei reikia individualios konsultacijos, užsiregistruoti galite čia:

Prisijunkite prie grupės jau šiandien

Neribota narystė, aiškiai pateikta informacija, prieiga prie išmokų skaičiuolės ir atmintinės DOVANŲ!