Vaiko priežiūros išmokos: kas keičiasi nuo 2024 m.

vaiko priežiūros išmokų pokyčiai nuo 2024

Vaiko priežiūros išmokų pokyčiai nuo 2024 m. sausio 1 d. yra orientuoti į didesnes pajamas gaunamus tėvus. Tačiau teigiamus pokyčius pajus visi tėveliai, nes didėja bazinė socialinė išmoka.

Pokyčiai gaunantiems didesnes pajamas

Pagrindiniai pokyčiai liečia darbo bei išmokų suderinamumo galimybės tėvams, kurių vaikai gimė nuo 2023 m. sausio 1 d.2023 m. liepos mėnesį Ligos ir Motinystės socialinio draudimo įstatymas buvo pakoreguotas pirmą kartą, tačiau tuo metu buvo atsižvelgiama į minimalias išmokas gaunančius tėvus.

O nuo 2024 m. sausio 1 d. esamiems ir būsimiems tėvams, kurių pajamos didesnės nei valstybės numatytos vaiko priežiūros išmokų lubos, taps lengviau suderinti darbo užmokesčio gavimą, grįžimą į darbo rinką pirma laiko bei išmokos gavimą, kadangi tėvai, gaunantys maksimalią vaiko priežiūros išmoką, galės užsidribti daugiau – iki 5 vidutinių darbo užmokesčių (5 VDU).

Beje, šie pokyčiai – liečia tik PERLEIDŽIAMUS VPA mėnesius. Tad neperleidžiamų mėnesių metu gaunamos papildomos pajamos iš darbo užmokesčio ar tarnybos – deja, bet išmoką mažins arba apskritai sudarys sąlygas ją nutraukti.Svarbu nepraleisti esminio momento – tam, kad paskirta vaiko priežiūros išmoka NEMAŽĖTŲ, galima bus uždirbti tik skirtumą, ko nėra gaunama su išmoka. 

Kitaip tariant, išmoka nemažės, jeigu paskirta išmokos ir papildomų pajamų suma neviršys prieš tai paskaičiuoto asmens vidutinio darbo užmokesčio bei neviršys 5 VDU. Papildomos pajamos – tai darbo užmokestis, gaunamas pagal darbo ar tarnybos sutartį.

Tad teigiami pokyčiai nuo 2024 m. sausio 1 d. maksimalias išmokas ir bendrai didesnes pajamas gaunantiems tėvams leis bent jau užsidirbti tą skirtumą, kurio negauna su paskirta vaiko priežiūros išmoka.

Šiuo metu tėvams yra galimybė pasirinkti vaiko priežiūros išmokų ilgį: iki vaikui sukaks 18 mėnesių arba 24 mėnesiai. Tačiau maksimali išmoka yra numatyta iki 2 VDU. Šiuo metu tai yra apie 3975,6 eur.

Kitaip tariant, asmenys, kurie “ant popieriaus” uždirbo apie 3975,6 eur. Ir kurie uždirbo pvz. 7000 eur, gavo ne tik tokio pačio dydžio vaiko priežiūros išmokas, bet ir galėjo užsidirbti tiek pat vaiko priežiūros atostogų metu, kad išmoka nebūtų mažinama.

Skamba nelogiškai, tiesa?

Taigi, tie gerieji pokyčiai nuo 2024 m. sausio 1 d. ir yra orientuoti į didesnes pajamas gaunamus tėvus, nes nepaisant to, kad jiems bus mokama maksimali vaiko priežiūros išmoka, ji dėl išmokų apribojimų vis tiek nesieks jų buvusio vidutinio darbo užmokesčio, bet bent jau jiems nebebus užkertamas kelias papildomai užsidirbti, kad bendra gaunamų pajamų ir išmokos suma atitiktų tai, ką asmuo uždirbdavo prieš visas šias „atostogas“.

Žemiau lentelėse yra pateikiami pavyzdžiai prieš ir po pakeitimų, kad būtų lengviau įsivaizduoti, kas keičiasi nuo 2024 m. sausio 1 d.

motinystės išmokų pokyčiai nuo 2024

Daugiau konkrečių paskaičiavimų pavyzdžių ir patarimų galite rasti prisijungę prie privačios grupės, kuri yra Instagram platformoje:

vaiko prieziuros atostogos motinystes ismokos skaiciuokle

Kiti teigiami pokyčiai nuo 2024

Nuo 2024 m. bazinė socialinė išmoka padidės ir sudarys 55 Eur. Padidinus bazinę socialinę išmoką, atitinkamai padidėja nuo jos priklausančių išmokų dydžiai: visos išmokos pagal Išmokų vaikams įstatymą, pavyzdžiui:

  • vaiko pinigai
  • vienkartinė išmoka gimus vaikui
  • vienkartinė išmoka nėščiai moteriai
  • globos (rūpybos) išmoka
  • globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas
  • vienkartinė išmoka įsikurti
  • išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai.

Taigi vienkartinė išmoka gimus vaikui 2024 m. didės nuo 539 eurų iki 605 Eur, vaiko pinigai – iki 96,25 Eur, o gausioms ir nepasiturinčioms šeimoms ar neįgalų vaiką auginančioms šeimoms išmoka vaikui padidės iki 152,9 Eur.

Plačiau apie tai, kas priklauso gimus vaikus, šiame straipsnyje.

Taip pat kviečių pasinaudoti patogesne išmokų skaičiuokle ir pasitikrinti prognozuojamas išmokas bei susipažinti, kuri išmokų gavimo trukmė Jums būtų naudingiausia:

vpa motinystes ismoku skaiciuokle, kokio dydzio motinystes vpa ismokas gausius

Visi šie klausimai ir daug daugiau teisinių patarimų yra aptariami  ir  analizuojami privačioje grupėje Instagrame.

Taip pat visa informacija motinystės išmokų klausimais yra apibendrinta Motinystės Išmokų Centre. Kviečiu jame apsilankyti ir turėti visą informaciją Jums patogiu būdų – vienoje vietoje.

Tačiau, jeigu Jūsų atvejis išskirtinis galite kreiptis ir individualiai  konsultacijai – surasime Jums palankiausius sprendimus.

Prisijunkite prie grupės jau šiandien

Neribota narystė, aiškiai pateikta informacija, prieiga prie išmokų skaičiuolės ir atmintinės DOVANŲ!