Ką būtina žinoti fotografams: teisiniai momentai 

fotografu autorines teises

Fotografijos tema yra labai įdomi, nes susipina daug skirtingų teisinių momentų:

  • Asmens atvaizdas ir jo panaudojimas
  • Nepilnamečių vaikų viešinimas
  • Autorių teisių pažeidimai

Nemažai fotografų kreipiasi dėl sutarčių sudarymo ir peržiūros, tiek ir dėl konsultacijų, kai atsitinka bėdos. Pateikiu kelis pavyzdžius su realiomis situacijomis ir patarimais kaip jų išvengti.

1 pavyzdys – asmens teisė į atvaizdą

Fotografė kreipėsi po to, kai panaudojo nuotraukas iš šeimos fotosesijos reklamai, nes asmuo pamatęs savo naudojomą atvaizdą pasiskundė ir paprašė pašalinti. Fotografės argumentas buvo tas, kad ji jiems suteikė nuolaidą, nors fotografuotas asmuo to net nežinojo. Šiuo aveju išvada tokia, kad  žmonių negalima diskriminuoti taip, kad arba jie turi mokėti daugiau arba turės paviešinti savo atvaizdą. 

Žinoma, vertinant situaciją iš fotografų perspektyvos, teisinga būtų vertinti, kad fotografai, sukuria materialų objektą – nuotraukas, kas gali tapti autoriniu kūriniu. Taip pat, be asmenų sutikimo paviešinti nuotraukas, šiuo atveju, fotografavimo paslaugas užsakančių klientų sutikimo, fotografams yra sunkiau papildyti savo portfolio, turėti reprezentatyvią darbų kolekciją, kuri padėtų pritraukti naujus klientus. 

Kaip bebūtų, reikia visą situaciją vertinti plačiau – visų pirma, per asmens duomenų panaudojimą. Objektas, šiuo atveju, fotografija, sukurta panaudojant asmens atvaizdą gali būti  naudojama tik esant asmens sutikimui. O asmens sutikimo esmė – laisva valia. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad net ir davęs sutikimą, asmuo gali bet kada panaikinti jį. Tad jeigu kalbame apie diferencijuojamas kainas, kuomet asmuo būtų skatinamas duoti sutikimą naudoti jo atvaizdą komerciniais tikslais (nes jam pateikiamas patrauklesnis variantas mokėti mažiau šiuo atveju, nei įprastai), tai galima kelti klausimą, ar ta valia yra laisva ir jai nebuvo daroma įtaka. Tad tokios praktikos, fotografams, taikyti nerekomenduoju.

Taip pat galite rasti informacijos apie asmens teisę į atvaizdą civiliniame kodekse 2.22 straipsnyje.

2 pavyzdys – fotosesijos reklaminėms kampanijoms

Ypatingai svarbu atkreipti dėmesį į teisinius niuansus organizuojant reklamines fotosesijas. Tokiais atvejais būtina pasirašyti sutartį dėl atvaizdo naudojimo. Modeliai (neretai ir vaikai) dažnai gauna tik simbolinį užmokestį. Jūsų kampanija stenduose mieste ar socialiniuose tinkluose gali sugeneruoti milijonines apyvartas, o jei modelių darbas nebuvo apmokėtas ir neturite sutikimo naudoti atvaizdo, ar tikrai jie nepareikš pretenzijų ir nereikalaus užmokesčio? Versle būtina sudaryti sutartis raštu, nes kitaip neturėsite įrodymų.

3 pavyzdys – fotografų autorių teisių pažeidimai

Kartais būna ir neteisėtai panaudotos fotografų nuotraukos. Jei nebuvo atsiklausta ir gautas leidimas, tai yra autorinių teisių pažeidimas. Tokiais atvejais fotografas turi teisę kreiptis dėl autorinių teisių pažeidimo su reikalavimais, pvz. reikalaujant pašalinti nuotrauką, kuriai nebuvo suteiktas sutikimas dėl jos viešinimo.

Jei autorinis darbas yra panaudojamas komerciniais tikslais – viskas tampa dar įdomiau – galima kreiptis su reikalavimu ne tik pašalinti nuotrauką, bet ir atlyginti tam tikrą žalą ar sumokėti kompensaciją.

4 pavyzdys – nepilnamečių vaikų viešinimas

Draudžiama filmuoti, fotografuoti vaiką, daryti jo vaizdo ar garso įrašus be nors vieno iš tėvų, globėjų, įtėvių ir netgi paties vaiko sutikimo. Jeigu planuojate renginį, šventę ar kitą susibūrimą, informuokite, kad renginys bus filmuojamas ir/ar fotografuojamas, leiskite dalyviams išreikšti savo sutikimą ar atsisakymą. 

Jeigu norite pasidžiaugti savo vaiku ir jo draugais, atsiklauskite ir kitų tėvų, ar jie neprieštaraus, kad jų vaiko atvaizdas atsidurs internete.

Nors sutikimas gali būti gaunamas bet kokia forma, bet raštu duotą sutikimą daug lengviau įrodyti.


Na o ką reiktų žinoti apie fotografavimą viešoje vietoje rasite kitame mano straipsnyje:

Taigi, viską apibendrinus, galima būtų teigti, kad fotografavimo veikla ir teikiamos paslaugos tikrai turi įdomių, bet taip pat ir svarbių niuansų, kurių fotografams nereikėtų pamiršti. Apie pačios sutarties turėjimą ir jos sudarymą su klientais jau net turbūt nereikia plėstis. Bet be sutarties turėjimo, svarbiau yra – geros sutarties turėjimas. 

Kas yra gera fotografavimo sutartis? Visų pirma, gera sutartis turėtų būti individualizuota, kad maksimaliai atitiktų fotografo ir vykdomos veiklos poreikius.

Taip pat labai svarbu, kad būtų:

  • numatytas aiškus sutarties tikslas
  • apmokėjimo terminai
  • darbų perdavimo aktas
  • ir, praktikoje labai dažnai praleidžiama dalis arba paskubomis neapgalvotai aprašyta dalis – t.y. sutarties nutraukimo sąlygos. Dažnai, atliekant sutarties vertinimą ir taikant korekcijas, pastebime, kad sutaryse ši vieta nebūna tinkamai aprašyta ir ginčo atveju sukelia nemažai nepatogumų lengvesniam ir aiškesniam sutarties nutraukimo momentui. 

Plačiau apie sutartis galite paskaityti šiame straipsnyje:

Taip pat kviečiu konsultacijai dėl turimos sutarties peržiūros ar naujos sudarymo:

Prisijunkite prie grupės jau šiandien

Neribota narystė, aiškiai pateikta informacija, prieiga prie išmokų skaičiuolės ir atmintinės DOVANŲ!