Sutarčių sudarymo ypatumai

sutarciu sudarymo ypatumai

SUTARČIŲ SUDARYMO YPATUMAI

Sutartys yra toks dalykas, kad ne visuomet smagu jas ruošti, ne visada įdomu skaityti, bet labai svarbu, kad jos būtų parengtos teisingai ir apgalvotai.

Savo darbo praktikoje pastebėjau tikrai daug sutarčių, kuomet nėra aptartos esminės sutarties sąlygos.

Į ką atkreipti dėmesį rengiant sutartį?

Ginčo atveju, ne visuomet gali būti sėkmingai įrodoma, kad kita šalis pažeidė sutarties sąlygas, jei pati sutartis iš savęs yra klaidinanti ar neišsami. Tad norėdama jums padėti, pristatau kelis punktus į ką atkreipti dėmesį rengiant sutartį‼️ Šie bendri patarimai gali būti naudingi visiems, kurie rengia ar naudojasi sutartimis sudarydami sandorius:

✔️Stenkitės sutartyje 
vengti sunkiai suprantamų sakinių ir formuluočių, nes jei jūs buvote sutarties pasirašymo iniciatorius arba rengėjas, o kitas pasirašantis asmuo ne viską gerai suprato, ginčo atveju sutartis bus aiškinama to kito asmens naudai.

✔️Jeigu sutartis buvo parengta dviem kalbomis, jos turi būti sudarytos dviem stulpeliais. Jei kilus ginčui bus ne taip suprastos sutarties sąlygos viena iš tų kalbų, 
pirmenybę turės ta kalba, kuria sutartis buvo parengta pirmiausiai.

✔️Būkite atidūs naudojant sutarties šabloną. Jei paslaugų kainą teikiate tiek žodžiais tiek skaičiais ir koreguodami sutartį pamiršite kažkurį punktą pataisyti, ginčo atveju 
žodžiais parašyta suma greičiausiai laimėtų.

✔️Nepraleiskite 
force majeure sąlygos. Tikrai nebūtina vardinti, kas tai yra, bet įrašyti punktą, kuris jus apsaugotų nuo nenugalimų aplinkybių būtų protingas sprendimas. Dar geriau būtų force majeure detaliai įsivardinti, kad abejoms susitarimo šalims jis būtų naudingas (pamenate karantiną ir kaip dauguma nusiminė, kuomet ši svarbi sąlyga nebuvo sutartyse aiškiai detalizuota).

✔️Įsivaizduokite, jog parengėte sutartį, bet jos bendras sąlygas pakoregavote pagal kito pasirašančiojo asmens reikalavimus. Tai jei tokie papildomi reikalavimai prieštarauja jūsų pirminėms 
(bendroms) sąlygoms, ginčo atveju sutartis būtų aiškinama papildomų reikalavimų (susitarimų) naudai.

✔️Neignoruokite atsakomybės klausimo, nes tai yra vienas svarbiausių sutarties momentų, kuris dažnai būna praleidžiamas. Labai svarbu sutartyje aiškiai numatyti sutarties nutraukimo pasekmes, sankcijas ir t.t. Kitu atveju, sutartis ali nebūti veiksminga.

Ar turima sutartis yra tinkama?

Tikrai naudinga analizuojant savo turimą sutartį, įvertinti, ar ji iš esmės yra sudaryta tinkamai ar galbūt būtų verta investuoti į jos patobulinimą?

Kad jums būtų lengviau tai įvertinti, kviečiu atlikti sutarčių rengimo testą. Užduokite sau mano duotus klausimus ir jei nors į vieną klausimą atsakysite NE arba sudvejosite, rekomenduočiau paanalizuoti savo sutartį, nes galbūt praverstų ją patikslinti ir šiek tiek pakoreguoti.

Gerai parengta sutartis - ką reikia žinoti?

✔️Ar aiškiai įsivardinote sutarties dalyką? T.y. ar klientui tikrai bus aišku, apie ką yra sutartis?

✔️Jeigu sutartį sudaro ir papildomi dokumentai (priedai), ar įvardinote, kokią galią turi kiekvienas iš jų? 

✔️Ar visi minimi priedai turi vienodą galią?

✔️Ar jūsų ir užsakovo sutarties vykdymo pareigas įvardinote atskirai?

✔️Ar aiškiai numatėte, kokia atsakomybė gresia netinkamai vykdant arba visai nevykdant sutarties sąlygų?

✔️Ar sutartyje yra užsimenama apie darbų/paslaugų atlikimo terminą/-us?

✔️Ar esate įtraukę punktą apie intelektualią nuosavybę?

✔️Ar nepamiršote paminėti ir kokiu būdu bus saugomi ar tvarkomi asmens duomenys? (Jei su asmens duomenimis nedirbate – praleiskite šį punktą).

✔️Ar esate sutartyje numatę konfidencialios informacijos apsaugą?

✔️Ar esate apsirašę sutarties nutraukimo procedūrą ir sutarties nutraukimo pasekmes?

Ar nuotoliniu būdų sudaryta sutartis galioja?

Nuotolinis sutarčių sudarymas gyvuoja jau netrumpą laiką. Na pavyzdžiui, ar atsimenate, kuomet apsipirkinėdami internetu paspaudėte “Sutinku’’ mygtuką, tam, kad užsakymas būtų patvirtintas? Taip, netgi “Sutinku’’ mygtuko paspaudimas gali atstoti jūsų parašą, kitaip tariant – tokiu būdu labai paprastai yra sudaroma sutartis nuotoliniu būdu.
 
Žinoma, ne visos sutartys turi būti sudarytos raštu (CK. 1.73 str.) ar notariškai patvirtintos (CK 1.74 str.), tad kai kurie susitarimai, gali būti laikomi turinčiais teisinę galią, net jeigu jie buvo sudaryti elektroninio susirašinėjimo metu. 
 
Jeigu kyla abejonė, ar rašytinė sutartis apskritai yra būtina, ypatingai, jei dirbate savarankiškai, pasitikrinkite LR Civilinio Kodekso 1.73 ir 1.74 straipsnius. Jei jūsų susitarimo forma nėra paminėta, tuomet turite daugiau laisvės, kokią sutarties sudarymo formą pasirinkti. 
 
Na, o jeigu jums yra privaloma rašytinė sutarties forma ir norite ją sudaryti nuotoliniu būdu, jums būtinai reikės pasirašyti ją elektroniniu parašu. Tačiau jų yra ne vienas, būtinai atkreipkite dėmesį į žemiau išvardintus patarimus.

Elektroninis parašas ar jo reikia?

☑️ El. parašo rūšių yra ne viena, tad įsitikinkite, kad naudojate ar planuojate naudotis “kvalifikuotu elektroniniu parašu’’. Šio tipo el. parašas yra patvirtintas sertifikatu, reguliariai audituojamas ir prižiūrimas.
 
☑️ Prieš išsirenkant el. parašo paslaugos teikėją, įsivertinkite, ar jų naudojama platforma bus tinkama. Pvz., jeigu planuojate juo naudotis valstybinių  institucijų portaluose, įsitikinkite, kad būtent jūsų pasirinktas el. parašas veiks.
 
☑️ Jeigu sudarinėsite tokius sandorius, kuriems LT teisės aktai yra numatę privalomą rašytinę formą, būtinai įsitikinkite, kad pasirašote su ne bet kokiu el. parašu, bet būtent su kvalifikuotu. Kitu atveju, gali kilti problemų ir toks susitarimas turi tikimybę būti pripažintas negaliojančiu.

Ar sutartys gali būti tik rašytinės formos?

Tikrai nėra būtina pasirašyti sutartį, bet praktikoje ginčus išspręsti yra paprasčiau, kuomet šalys pasirašo sutartį. Žinoma, viskas labai priklauso, kokia veikla užsiimate, iš vykdomos veiklos atsirandančią riziką ir visus kitus faktus.
 
Na, pavyzdžiui, jūs teikiate tam tikrą paslaugą ir apie teikiamas paslaugas, jų pobūdį, eigą bei kainą susitariate el. paštu, žinutėmis ar netgi telefonu. Visi minimi sutarčių sudarymo būdai yra tinkami, jeigu paslaugų suma neviršija 1500 Eur. Jei suma didesnė – įstatymai yra numatę, kad tuomet sutartis turi būti sudaryta raštu. 
 
Taigi, sutartys nebūtinai turi būti pasirašomas, jos gali būti sudarytos įvairiausiais būdais, jeigu to neriboja LT teisės aktai. 
 
Ir nors sutarčių kai kuriais atvejais tikrai galime išvengti, turime įsidėmėti, jog be jų, ginčo atveju, apsunkėja irodinėjimo galimybės, teisių gynimas, pačios sutarties aiškinimas ir derybų procesas, nes atsiranda papildomų teisinių žinių poreikis. Ką tai reiškia? O tai reiškia papildomas teisines išlaidas ir daugiau rizikos sėkmingam ginčo sprendimo būdui.

Išvados

Sudarant sandorį (sutartį, susitarimą ir kt.), užsakant ar teikiant paslaugas, vykdant ar užsisakant darbus, įsigyjant ar parduodant prekes ir pan., rekomenduočiau  turėti pasirašytą sutartį. Tai palengvins ginčo metu įrodyti konkrečias sutartas sąlygas, apsaugoti Jūsų interesus, užtikrins kitos šalies įsipareigojimų vykdymą jei pati sutartis bus sudaryta tinkamai, teisėtai, aiškiai ir nedviprasmiškai.

Na, o jei jums aktualu turėti parengtą sutartį, tuomet labiausiai norėčiau akcentuoti ir rekomenduoti 
individualizuoti sutartį kiek įmanoma labiau, kad ji jums būtų naudinga. Kiekvienas atvejis ar veikla turi savo niuansų, esu paruošusi straipsnį apie tai, ką būtina žinoti fotografams

Bet taip pat nepamirškite, kad sutartį sudarote ne vienas – būkite atviri ir kito pasirašančio asmens ar asmenų pasiūlytiems reikalavimams. Skirkite sutartims daugiau dėmesio, nes gerai parengta sutartis gali apsaugoti jus ne tik ginčo atveju, bet ir padėti jo apskritai išvengti. Juk derybos yra puiki ginčų sprendimo alternatyva.


O ką reiktų žinoti apie sutarčių nutraukimą, rasite kitame mano straipsnyje.

 

Parengė teisininkė Greta Užkuraitė

Jeigu apie sutartis norite sužinoti daugiau arba reikalinga išssami konsultacija, kviečiame užpildyti užklausos formą ir su jumis susisieksime.

Šis įrašas turi 3 komentarų

 1. Norberta

  Sveiki,

  Reikalinga sutartis elektoninei prekybai maisto papildu sektoriui. Aktualu pardavejo atsakomybes ribojimas, bendrosios salygos, pirkimo-grazinimo ir prekiu pristatymo salygos.
  Ar pas jus turite sablonine sutarti ar cia reiktu individualios sutarties ir kokios paslaugu kainos.

  Pagarbiai
  Norberta

Parašykite komentarą

Prisijunkite prie grupės jau šiandien

Neribota narystė, aiškiai pateikta informacija, prieiga prie išmokų skaičiuolės ir atmintinės DOVANŲ!