Planuojate šeimos pagausėjimą, bet dirbate su Individualia veikla (IDV), Mažąja bendrija (MB) ar Verslo Liudijimu? Galbūt esate girdėję, kad savarankiškai dirbantiems motinystės išmokos nepriklauso arba yra labai mažos? Tai – mitas! Tinkamai suplanuoti finansai ir laiku atlikti veiksmai gali padėti užitikrinti, kad išmokos būtų kuo palankesnės.
Kokią veiklos formą pasirinkti?
Svarbu žinoti, kad skirtingos savarankiškos veiklos, turės skirtingą poveikį ir planuojamoms motinystes, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokoms. Pavyzdžiui, dirbant tik su Verslo Liudijimu – jos apskritai nepriklausys, nes mokamos VSD įmokos draudžia jus TIK dėl nedarbo ir pensijos išmokų. T.y. ligos ir motinystės išmokoms stažas nesikaupia. Vadinasi, ši veiklos forma apskritai nėra tinkama, jeigu planuojate šeimos pagausėjimą ir tikitės gauti motinystės išmokas.
Tuo tarpu dirbant su IDV, situacija kur kas geresnė. Konsultacijų metu sutinku įvairių žmonių, kurie dirbdami su IDV galvoja, kad jiems jokios išmokos nepriklauso arba jeigu priklauso – jos bus labai mažos. Tad tikrai lengvai nustebinu juos, tiesiog papasakodama, kad IDV yra puiki veiklos forma planuojant šeimos pagausėjimą. Tiesiog svarbu suprasti, kad niekada visos gautos pajamos IDV veiklos nebus apmokestinamos VSD mokesčiais. O VSD, siaurai kalbant, ir yra tas pagrindinis rodiklis, kuriuo domisi Sodra, kai asmuo užpildo prašymą dėl motinystės išmokų skyrimo.
Na ir MB variantas – šis, mano manymu, itin įdomus, nes MB, teisiškai kalbant yra Juridinis Asmuo, tačiau, kas leičia motinystės išmokas, neretai pamatysime, kad minima, jog tai kaip savarankiška veikla. Kodėl? Paaiškinti negaliu, bet galiu papasakoti, koks komplikuotas kelias laukia MB savininkų ir vadovų, planuojantiems gauti motinystės išmokas.
Visų pirma, jei esate MB savininkas ir kartu vadovas ir gaunate “atlyginimą”, turite žinoti, kad tai nėra darbo užmokesčiui prilyginamas “atlyginimas”. Tai yra gaunas atlygis pagal civilinę paslaugų teikimo sutartį su MB už vadovavimą. Nuo šios gaunamos sumos nemokamos jokios VSD įmokos, tad nei reikiamo stažo, nei pajamų negaunate, kurias Sodra galėtų įvertinti. Išeitis yra, galima dalį pinigų išsiimti su 02 kodu, dar kitaip gali būti vadinamas “avansiniu asmeninių lėšų išėmimas“, tačiau čia yra kabliukas – įmonė turi turėti pelno, kad tokie išėmimai būtų teisėti ir VSD įmoka sumoka ne nuo visos, bet tik nuo 50% išimamos sumos.
Kaip apskaičiuojamos motinystės išmokos savarankiškai dirbantiems?
Dirbant pagal IDV, MB (apie verslo liudijimą jau nebesiplečiu, nes su juo dirbant jokių motinystės išmokų negausime), svarbiausia suprasti, kad išmokų dydžiai priklauso nuo mokamų socialinio draudimo įmokų. Kuo didesnė oficiali apmokestinamoji pajamų dalis, tuo didesnė išmoka gali būti skirta.
Svarbiausi dalykai, nuo kurių priklauso motinystės išmokos dydis:
- Deklaruotos pajamos – jei pajamas deklaruojate per vėlai arba per mažai, tai gali reikšti mažesnes išmokas arba nesusidariusį reikiamą socialinį motinystės stažą;
- SAV pranešimai – svarbu laiku teikti pranešimus Sodrai ir atlikti avansinius mokėjimus, jei norite išmokas gauti laiku, o ne dar kitais metais;
- Stažas – norint gauti išmokas, reikia būti draustam tam tikrą laikotarpį.
Stažas
Būtent, kas liečia stažą, čia yra įdomiau, kuomet dirbame savarankiškai. Nors LR ligos ir motinystės socialiniuo draudimo įstatymas numato, kad asmuo turi turėti sukaupęs bent 12 mėnesių stažą per paskutinius 2 metus, kad galėtų motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas, dirbant savarankiškai šis laikotarpis kaupiasi ne nuo išdirbto laikotarpio, o nuo sumokėtų VSD įmokų dydžio.
Pavyzdžiui, kad sukaupti vieno mėnesio socialinį motinystės stažą, VSD įmokas reikia sumokėti nuo vienos MMA. 2025 m. MMA yra 1038 Eur. Jei sumokame daugiau – stažo sukaupiame proporcingai daugiau, jei sumokame mažiau – stažo sukaupiame proporcingai mažiau.
Kodėl svarbu teikti SAV pranešimus ir daryti avansines įmokas?
Dabar daugelis jau susirupinę ruošiasi metinei pajamų deklaracijai. Deklaraciją pavasarį turime teikti už 2024 metus, nors dabar jau gyvename 2025 metais.
Ir įsivaizduokime situaciją, kuomet, moteris laukiasi, o numatyta gimdymo data 2025 m. rugsėjį. Vadinasi, pirmosios atostogos ir išmokos (nėštumo ir gimdymo atostogos, šiame straipsnyje vadinu jas NGA) prasidėti turėtų +/- 2 mėnesiai prieš numatytą gimdymo datą, t.y. ne anskčiau kaip 30 nėštumo savaitę – 2025 m. liepą.
NGA išmokai apskaičiuoti bus imamas moters pajamų laikotarpis nuo 2024 – 06 – 01. iki 2023 – 05 – 31.
Tad minimu atveju, jei būsima mama, kuri dirba savarankiškai, pvz. su IDV ir nemokėjo avansinių mokėjimų Sodrai 2025 m. liepos mėnesį nieko negaus. Taip yra todėl, kad Sodra apie jos 2025 m. mėnesius neturi informacijos, nemato jos draustumo, o turės duomenų tik apie jos 2024 metų deklaruotas pajamas.
Sodra gali atsisakyti išmokėti laiku motinystės išmokas ir dėl to, jeigu mėnuo prieš NGA – nebus atliktas avansinis. Kitaip tariant – be avansinio VSD mokėjimo, sodra nemato asmens draustumo mėnesį prieš ir atmeta prašymą, o išmokos nedingsta, tačiau jos vėluos, o jų perskaičiavimas galės bus atliktas tik kai bus pateikta nauja deklaracija. Vadinasi, jeigu ir nėra aktualu visą išmoką gauti laiku, galite rekomenduoju nepamirškite bent jau už mėnesį prieš NGA, tai padaryti. Tai galioja ir tėvystės bei vaiko priežiūros išmokai (kiekvienu atveju, kada tas lemiamas mėnuo gali būti skirtingas, tad turėkite omenyje – kad mėnesį prieš atsirandant teisei pirmoms išmokoms).
Kaip pvz. duotajame pavyzdyje – jei NGA prasideda liepos mėnesį, avansinį reiketų padaryti už birželį. Kitu atveju – nenustebkite gavę neigiamą atsakymą iš Sodros.
Jei aktualu apskaitos tvarkymas ruošiantis motinystės išmokoms, kviečiu įsigyti mokymų įrašą, kurį paruošėme su Asta Dagile:

Iki kada sumokėti avasnines įmokas ir išsiųsti SAV pranešimą?
Sumokėjus avansinę VSD įmoką, reikia išsiųsti ir SAV pranešimą. Pačią VSD įmoką svarbu atlikti iki to mėnesio, už kurį mokate, galo, tad jei mokate už birželį, įmoką svarbu atlikti iki paskutinės birželio dienos. bet patį SAV pranešimą galite pateikti iki spalio 15 d.
Iš esmės, tai padaryti nėra sunku, tiesiog pirmąjį kartą, reikės susiformuoti savo šabloną, kurį vėliau, siunčiant SAV pranešimus ateityje – beliks tik šiek tiek pasikoreguoti.
Būtent apie SAV pranešimus esu paruošusi atmintinę:

Ką daryti, kad gautumėte kuo didesnes išmokas?
Tam, kad motinystės ir vaiko priežiūros išmokos būtų kuo didesnės ir gautos laiku, svarbu atlikti kelis svarbius žingsnius:
- Planuoti pajamas.
Jei vykdote IDV ar MB veiklą, svarbu per laiką generuoti stabilias pajamas ir deklaruoti jas ne per mažas.
- Teisingai pateikti SAV pranešimus.
Tai leidžia laiku sumokėti privalomas socialinio draudimo įmokas, kad išmokos nebūtų vėluojamos arba sumažintos. Taip pat svarbu mokėti apskaiskaičiuoti, nuo kokios sumos turite mokėti VSD įmokas. Šios įmokos niekada nėra mokamos nuo 100% gautų pajamų, dar reikia išminusuoti išlaidas ir likusią sumą padauginti iš 0,9, jei dirbate su IDV. Su MB aptarėme straipsnio pradžioje.
- Atlikti avansinius mokėjimus.
Jei pajamas deklaruojate tik vieną kartą per metus, gali kilti rizika negauti išmokų laiku. Avansiniai VSD mokėjimai padeda išvengti šios problemos.
- Skaityti teisingą ir patikrintą informaciją.
Būtina remtis oficialiais šaltiniais, naujausia informacija, nepasikliauti įvairių nepatikrintų forumų dalyvių nuomonėmis, nes interneto erdvėje sklando daug mitų.
Daugiau informacijos rasite šiame seminaro įraše:

Ar galima toliau dirbti savarankiškai gaunant motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas?
Nors atrodo tai dažnai paminiu tiek socialiniuote tinkluose, tiek ir uždaroje VPA grupėje, vis dar sulaukiu gan dažno klausimo, ar gaunant pajamas iš savarankiškos veiklos, nesumažės paskirtos išmokos?
Tai atsakymas labai paprastas -NESUMAŽĖS.
Papildomas pajamas iš savarankiškos veiklos galite gauti visų šių išmokų laikotarpiu:
🔳 Nėštumo ir gimdymo atostogų metu;
🔳Vaiko priežiūros atostogų metu (tiek perleidžiamais, tiek neperleidžiamais mėnesiais);
🔳Tėvystės atostogų metu.
Iš savarankiškos veiklos gautoms pajamos NĖRA taikomi jokie apribojimas kaip yra dirbant su darbo sutartimi. Tad visų tipų motinystės išmokų gavimo metu, gaunamos pajamos iš savarankiškos veiklos, net ir su nauja VPA tvarka, neturės neigiamos įtakos gaunamų išmokos dydžiui. Tad galite dirbti ir uždirbti.
Kodėl verta pasinaudoti seminarais ir atmintinėmis?
Jei norite sutaupyti laiko ir gauti aiškią informaciją be painiavos, verta pasinaudoti specialiai paruoštomis atmintinėmis ir seminarais, kurie suteikia:
- Aiškias instrukcijas, kaip pildyti SAV pranešimus ir atlikti mokėjimus.
- Praktinius pavyzdžius, kaip planuoti pajamas, kad išmokos būtų didesnės.
- Naudingas rekomendacijas, kaip išvengti klaidų deklaruojant pajamas.
- Atsakymus į aktualiausius klausimus apie motinystės ir vaiko priežiūros išmokas.
Visiškai nesvarbu, ar jau laukiatės, ar tik planuojate šeimos pagausėjimą – tinkamas pasiruošimas padės jums jaustis ramiau ir finansiškai saugiau.
Neatidėliokite – sužinokite viską apie motinystės išmokas dabar ir pasirūpinkite savo bei vaikelio finansine gerove!