Mamadieniai ir tėvadieniai: ką reikia žinoti tėvams

mamadieniai

Mamadieniai ir tėvadieniai, trumpai tariant, yra papildomas laisvas laikas tėvams, auginantiems vaikus. O šiame straipsnyje  rasite detalesnę informaciją kada, kam ir kiek mamadienių ir tėvadienių priklauso.

Kai auginate vieną vaiką iki 12 metų:

Mamai ir tėčiui priklauso teisė į vieną mamadienį ir tėvadienį kartą per 3 mėnesius. Taip pat, galima nenaudoti mamadienių/tėvadienių, o parašyti, kad jums sutrumpintų darbo laiką 8 valandomis per tuos 3 mėnesius.

Šie 3 mėnesiai pradedami skaičiuoti nuo jūsų darbo sutarties įsigaliojimo datos arba nuo 2022 08 01, kuomet įsigaliojo šios DK pataisos.

Kai auginate 2 vaikus iki 12 metų:

Mamai ir tėčiui priklauso teisė į vieną mamadienį ir tėvadienį kartą per mėnesį. Atitinkamai, vietoj pilnos poilsinių dienų galima prašyti, kad būtų sutrumpinama darbo savaitę 2 valandomis.

Kai auginate 3 ir daugiau vaikų iki 12 metų:

Mamai ir tėčiui priklauso teisė į du mamadienius ir tėvadienius kartą per mėnesį. Atitinkamai, vietoj dviejų pilnų poilsinių dienų galima prašyti, kad būtų sutrumpinama darbo savaitę 4 valandomis.

Kai auginate 1 neįgalų vaiką iki 18 metų:

Mamai ir tėčiui priklauso teisė į vieną mamadienį ir tėvadienį kartą per mėnesį. Atitinkamai, vietoj pilnos poilsinių dienų galima prašyti, kad būtų sutrumpinama darbo savaitę 2 valandomis.

Kai auginate 2 ir daugiau vaikų, kai vienas iš jų turi negalią:

Mamai ir tėčiui priklauso teisė į du mamadienius ir tėvadienius kartą per mėnesį. Atitinkamai, vietoj dviejų pilnų poilsinių dienų galima prašyti, kad būtų sutrumpinama darbo savaitę 4 valandomis.

Svarbi ir įdomi informacija, ką reikia žinoti naudojantis mamadieniais / tėvadieniais:

✔️ Už mamadienius ir tėvadienius yra mokamas darbuotojo VDU. Jį moka darbdavys. 

✔️ Nepanaudojus skirtų mamadienių / tėvadienių laiku, nereikia tikėtis, kad jie susikaups ir bus galima panaudoti vėliau. Tokia galimybė būtų tik su geranorišku darbdavio sutikimu.

✔️ Šias laisvas dienas ar sutrumpintą darbo laiką galima naudoti pagal poreikį, niekam ataskaitų teikti, ką veikėte tikrai nereikia. Pvz. vaikai tuo metu netgi gali būti darželiuose, mokyklose 🤫 

✔️ Poilsinės dienos trukmės laikas priklauso nuo to, kiek valandų per savaitę dirbate. Jei dirbate pilnu etatu, 8h per dieną, tuomet ir laisva diena bus apmokama kaip už 8 valandas. Jei dirbate mažiau, pvz. 4h, tuomet ir laisva diena bus apmokama kaip už 4 valandas.

✔️ Teisė į mamadienius ir tėvadienius negali pateisinti darbdavių dėl jų nesuteikimo. Tačiau pats susitarimas, kurią dieną darbuotojas nori pasinaudoti šia teise turi būti geranoriškas tarp darbdavio ir darbuotojo. Kitaip tariant, galbūt konkreti diena darbdaviui nebus palanki ir jis atsisakys tenkinti darbuotojo prašymą dėl mamadienių/tėvadienių suteikimo, bet tuomet reikėtų ieškoti kitos, abiem šalims tinkančios dienos. Tuo piktnaudžiauti darbdaviai negali.

Plačiau apie tai, kas priklauso gimus vaikui, galite paskaityti kitame mano tinklaraščio įraše:

O tėčiams bus naudinga susipažinti plačiau su šiuo straipsniu:

Mamadieniai ir tėvadieniai yra puiki galimybė tėvams turėti šiek tiek daugiau lankstumo bandant suderinti darbą ir vaikų auginimą. Papildomas apmokamas laikas nedirbant gali suteikti tiek daugiau laiko praleisti su šeima tiek ir padėti sklandžiau susitvarkyti kitus reikalus, kuriems galbūt ne visuomet pakanka laiko. Mano nuomone, toks lankstesnis Vaiko Priežiūros išmokų gavimas taip pat galėtų būti naudingas. Kitaip tariant, kad VPA išmokos būtų mokamos ne iki tam tikro vaiko amžiaus (šiuo metu pasirenkant ar gauti VPA išmokas iki vaikui sukaks 18 mėn. arba 24 mėn.), bet išskaidant iki pvz. kol vaikui sukaks 7 metai. Tokiu principu, dirbantys tėvai gautų daugiau lankstumo auginant vaikus ir gaunant paramą iš valstybės.


eigu jaučiate poreikį spręsti savo situaciją apie VPA ar motinystes išmokas individualiai, kviečiu užsiregistruoti konsultacijai:

O daugiau informacijos šia tema rasite Motinystės išmokų centre.

Prisijunkite prie grupės jau šiandien

Neribota narystė, aiškiai pateikta informacija, prieiga prie išmokų skaičiuolės ir atmintinės DOVANŲ!