6 MITAI APIE NAUJĄ VAIKO PRIEŽIŪROS IŠMOKŲ SKYRIMO TVARKĄ

vaiko priežiūros išmokų skyrimo tvarka

Arba kaip keičiasi motinystės išmokos.

Nuo 2023 m. sausio 1 d. keitėsi vaiko priežiūros bei tėvystės išmokų skyrimo tvarka. Platesnis pokyčių aptarimas čia.

Projektas jau yra patvirtintas, o pokyčių nuo praėjusios išmokų skyrimo tvarkos yra tikrai nemažai. Žinote, ko dar yra nemažai? Klaidingos informacijos. Jos pilna visur, nuo įvairių Facebook grupių, forumų, iki neaiškių ir klaidinančių „ekspertų“ patarimų.

Tad taip kaip informacija yra galingas įrankis, taip ji per sekundę gali tapti dar galingesniu įrankiu – dezinformacija.

Kaip jau turbūt supratote, šiuo įrašu noriu paneigti daugiausiai girdėtus ir matytus mitus apie motinystės atostogas, vaiko priežiūros ir tėvystės išmokas bei jų suteikimo tvarką.

Beje, pokyčių buvo ir nuo 2024 m., jie aprašyti kitame įraše.

MITAS nr. 1 – Su nauja vaiko priežiūros išmokų tvarka, vietoj tėvystės mėnesio du neperleidžiami mėnesiai

MITAS!

Tėčiams tėvystės mėnuo niekur nedingsta ir iš viso priklausys:

  • 1 nepertraukiamas tėvystės mėnuo, nuo vaiko gimimo iki kol jam sukaks 1 metai.
  • 2 pertraukiami (arba nepertraukiami – pagal poreikį), bet neperleidžiami vaiko priežiūros mėnesiai.

‼️Tad tėčiai ne tik iš viso gauna 3 apmokamus mėnesius, bet net ir socialinio motinystės stažo reikalavimas tėvystės išmokai gauti yra sumažinamas iš 12 mėnesių į 6 mėnesius!

Plačiau su neperleidžiamais mėnesiais galite susipažinti kitame mano tinklaraščio įraše.

MITAS nr. 2 – Visi motinystės atostogų tipai yra vienodi

MITAS!

Iš tiesų yra trys skirtingi ,,atostogų‘‘ tipai:

  • Nėštumo ir gimdymo atostogos
  • Vaiko priežiūros atostogos
  • Tėvystės atostogos.

Juos atskirti yra būtina, kadangi skiriasi tiek teisinis reguliavimas, tiek ir išmokų apskaičiavimas. Na pavyzdžiui, nėštumo ir gimdymo atostogos yra ypatingos tuo, kad visų pirma jos yra skiriamos TIK mamoms ir šiam atostogų tipui, vieninteliam tipui, nėra taikomos išmokų lubos. Vadinasi, išmoka nebus mažinama, net jeigu jūsų darbo užmokestis ir viršys dviejų šalyje numatytų vidutinių darbo užmokesčių sumą.

Tuo tarpu tėvystės mėnuo nors ir išimtinai skirtas tik tėčiams, išmokų lubos šiam atostogų tipui yra taikomas.

Na, o vaiko priežiūros atostogos bei išmoka gali priklausyti ne tik vaikelio tėvams, įtėviams ar globėjams, bet ir seneliams.

‼️ Svarbu, kad ši teisė būtų skirta nors vienam iš tėvų, o seneliai turėtų sukaupę patį būtiniausią išmokų elementą – socialinį motinystės stažą.

MITAS nr. 3 – Grįžus į darbą po vaiko priežiūros atostogų, daugiau jomis pasinaudoti nebegalėsite

MITAS!

Darbo kodekso 134 str. numato, kad teisę į vaiko priežiūros atostogas galima pasinaudoti iki kol vaikui sukaks trys metai. Apie tai, kad teisė yra vienkartinė ir gali būti panaudojama tik vieną kartą nėra kalbama.

Pagrindiniai kriterijai yra efektyvi komunikacija su darbdaviu, kadangi jums reikia pateikti prašymą darbovietei ir nurodyti, kokį vaiko priežiūros atostogų laikotarpį pasirenkate. Tačiau tiek savo pasirinkimą galite keisti, jeigu tam yra poreikis, tiek ir grįžus į darbą ir pastebėjus, kad dar grįžti buvo ne laikas – galite keisti. Svarbiausiai tai tinkamai ir per protingą terminą pranešti darbdaviui.

Tad jei net nusprendėte grįžti į darbą kai vaikui suėjo 2 metai ir grįžus pastebėjote, kad dar pusmečiu pasinaudoti būtų labai naudinga, nebijokite taip ir pasielgti.

Tas pats atostogų panaudojimo modelis galėtų būti taikomas ir jei šeimoje šia teise norima pasinaudoti pakaitomis. Na pavyzdžiui, pirmus šešis mėnesius mama, po to tėtis, o gal vėliau netgi ir seneliai ir vėliau vėl mama.

MITAS nr. 4 – dviejų tėčio neperleidžiamų mėnesių metu, mama galės tiesiog nedirbti

MITAS!

Vienam vaikui yra skirtas vienas vaiko priežiūros atostogose esantis asmuo. Pavyzdžiui, jei tėčiui priklauso du neperleidžiami vaiko priežiūros atostogų mėnesiai ir jis jai naudojasi, mamai tuo metu vaiko priežiūra baigiasi ir jeigu buvo dirbama pagal darbo sutartį, ateina laikas grįžti į darbą.

Tiesa, teigiami Darbo kodekso pokyčiai lėmė, kad darbas ir šeimynis gyvenimas turi būti kuo sklandžiau suderinamas, tad jeigu grįžimo į darbą galimybė dar nėra aktuali, rekomenduojama susitarti su darbdaviu ir dėl kitų galimų sąlygų: pavyzdžiui, nemokamų ar kasmetinių atostogų panaudojimą, nuotolinį darbą, trumpesnį darbo režimą.

MITAS nr. 5 – perrašius vaiko priežiūros išmoką kitam asmeniui, privalomas sveikatos draudimas nenutrūksta

MITAS!

Negaunant išmokų, darbo užmokesčio ir nemokant PSD įmokos savarankiškai, perrašius vaiko priežiūros išmoką yra svarbu susitvarkyti ir PSD, kad esant poreikiui, galėtumėte pasinaudoti nemokamomis sveikatos priežiūros įstaigų paslaugomis.  Kitu atveju – gali pradėti kauptis skola.

Tad tokiu atveju, geriausia išeitis yra užsiregistruoti Teritorinėse ligonių kasose, užpildyti prašymą, kad būtumėte draudžiamas valstybės lėšomis, kol vaikui sukaks 8 metai.

‼️ Ši teisė galioja vienam iš tėvų.

MITAS nr. 6 – savarankiškai dirbant motinystės ir vaiko priežiūros išmokų laikotarpiu – bus mažinama išmoka

MITAS!

Dirbantys savarankiškai ir toliau tiek per pirmus, tiek per antrus vaiko auginimo metus galės turėti savarankiškos veiklos pajamų ir tai nemažins vaiko priežiūros išmokos.

Tačiau, bus ribojamos pajamos iš darbinių santykių ar tarnybos:

  • jeigu vaiko priežiūros atostogų metu papildomai gaunamų pajamų dydis yra mažesnis už vaiko priežiūros išmoką, asmeniui mokamas vaiko priežiūros išmokos ir jam atitinkamą mėnesį priskaičiuotų pajamų skirtumas. Svarbu, kad bendra išmokos ir darbo užmokesčio suma būnant vaiko priežiūros atostogose nebūtų didesnė nei 100 % buvusio atlyginimo “į rankas”.
  • jeigu gaunamų pajamų dydis yra didesnis už jam paskirtos vaiko priežiūros išmokos dydį ar jam lygus, vaiko priežiūros išmoka nebus nemokama.

Neperleidžiamais mėnesiais, taip pat – tėvystės mėnesio metu, dirbant, išmoka bus iš karto mažinama.

‼️ Tačiau visais kitais mėnesiais papildomos pajamos nemažintų gaunamos išmokos, jeigu išmokos ir papildomų pajamų suma neviršija 100 proc. buvusio vidutinio atlyginimo.

Taigi užsidirbti neribotai leidžia tik dirbantiems savarankiškai. Visais kitais atvejais, darbo galimybė nėra draudžiama, bet tai gali turėti įtakos išmokos sumažėjimui.

Jei dirbate savarankiškai, kviečiu prisijungti prie seminaro apie motinystės išmokas būtent tiems, kas dirba su individualia veikla ar mažaja bendrija.

motinystes ismokos dirbant savaraniskai

Linkėjimai,

Greta Užkuraitė


Daugiau teisinių patarimų apie motinystės išmokas rasite prisijungę prie uždaros VPA grupės Instagram platformoje.

Taip pat gausybė susistemintos informacijos apie motinystės atostogas ir išmokas yra Motinystės Išmokų Centro puslapyje.

Prisijunkite prie grupės jau šiandien

Neribota narystė, aiškiai pateikta informacija, prieiga prie išmokų skaičiuolės ir atmintinės DOVANŲ!