Visuomenėje dar nėra iki galo įprasta, kad gimus vaikui tėčiai aktyviai prisidėtų prie jų auginimo. Apie tai, kokios išmokos ir papildomos teisės priklauso daugiau domisi mamos, bet džiaugiuosi, kad vis daugiau ir daugiau šeimų supranta tėčių svarbą ir planuoja naudotis ar bent jau iš dalies pasinaudoti tėčiams skirtomis galimybėmis. Apie tai, kas priklauso tėčiams plačiau ir kalbu šiame straipsnyje.
Tėvystės atostogos
Tėčiams priklauso tėvystės atostogos. Tai yra 30 kalendorinių dienų laikotarpis, skirtas išimtinai tik tėčiams ir galimybė juo pasinaudoti atsiranda nuo vaikelio gimimo iki kol jam sukanka 1 metai. Tėvystės atostogos gali būti naudojamas ir ne visos iš karto, o skaidomos į dvi dalis, jeigu yra poreikis.
Taip pat, jos ypatingos tuo, kad tėtis gali atostogauti ir gauti išmokas tuo pat metu kaip ir mama. Iš tiesų, toks jų ir yra tikslas, kad abu tėvai galėtų turėti bendrą laiką kartu pagausėjus šeimai.
Kad atsirastų teisė į tėvystės atostogas, tėčiai turi būti surinkę reikiamą stažą. Įdomus faktas, kad tėvystės mėnesiui, tėčiams netgi yra taikomas mažesnis socialinio motinystės stažo reikalavimas – pakanka jo turėti 6 mėnesius iki teisės į tėvystės išmoką dienos.
Pasinaudoti tėvystės atostogomis yra pakankamai paprasta. Jeigu dirbate su darbo sutartimi, jums svarbu užpildyti ir pateikti prašymą darbdaviui. Na, o kad būtų gaunama išmoka, reikia nepamiršti užpildyti prašymą Sodroje, nes kitu atveju, niekas automatiškai tėvystės išmokos neišmokės.
Tėvystės atostogos gali būti naudojamas ir ne visos iš karto, o skaidomos į dvi dalis, jeigu yra poreikis. Išsamiau apie tėvystes atostogas kalbu šiame straipsnyje:
Vaiko priežiūros atostogos
Galime džiaugtis, jog gyvename tokiais laikais, kai tėčiams yra skirtos tokios pačios galimybės vaikui prižiūrėti.
Vienintelis skirtumas, tėčiai negali naudotis Nėštumo ir Gimdymo atostogomis, nes jau kaip ir pats šių atostogų pavadinimas nusako – jos skirtas būsimoms mamoms nėštumo ir gimdymo laikotarpiui. O kas liečia Vaiko Priežiūros atostogas, tiek iš išmokų pusės, tiek iš darbo teisės pusės – tėčiams yra skirtos tos pačios galimybės kaip ir mamai, tad belieka šeimoje nuspręsti, kuris bus pagrindinis vaiką auginantis asmuo.
Skirtingai nuo tėvystės atostogų, vaiko priežiūra gali būti skiriama tik vienam iš tėvų, nebent gimė daugiau nei vienas vaikas. Taip pat, tėtis į vaiko priežiūros atostogas gali išeiti tik kai mamai baigiasi nėštumo ir gimdymo atostogos, nebent pastarosios mamai nebuvo suteiktos, tuomet vaiko priežiūra galima naudotis nuo vaiko gimimo dienos.
Įdomus faktas, kad tėvystės mėnesiui, tėčiams netgi yra taikomas mažesnis socialinio motinystės stažo reikalavimas – pakanka jo turėti 6 mėnesius iki teisės į tėvystės išmoką dienos. Mamoms – visoms motinystės atostogoms yra taikomos 12 mėnesių stažo reikalavimas. Tiesa, kai kalbame apie tėvystės mėnesį, t.y. 30 kalendorinių dienų atostogas, šis vienas mėnuo yra skiriamas nepriklausomai nuo to, kiek vaikų gimė vienu metu. Kitaip tariant, ar jums gimė vienas vaikas ar dvynukai – tėčiams vis tiek priklausys 30 kalendorinių dienų tėvystės mėnesio atostogos.
Du neperleidžiami mėnesiai
Taip pat tėčiams priklauso du neperleidžiami mėnesiai. Visų pirma, tai yra tie patys Vaiko Priežiūros Atostogų mėnesiai, tiesiog kiekvienas iš tėvų gauna po du mėnesius, kurių negali niekam perleisti: nei vienas kitam, nei seneliams, o jei pats nenaudoja – vadinasi ir išmokos kitam perleisti taip pat negali.
Taigi kalbant žmonių kalba, neperleidžiami mėnesiai yra vaiko priežiūros atostogų dalis, kurios 2 mėnesiai priklauso tik mamai ir 2 mėnesiai priklauso tik tėčiui bei negali būti perleidžiama nei vaiko seneliams, nei gali būti apsikeičiama tarp vaiko tėvų.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad jų nenaudojant – negalima perleisti kitam, bet dėl šios priežasties, kaip paskata, mokama didesnė išmoka, kuri siekia 78% kompensuojamo darbo užmokesčio (bet su apribojimais, nes taikomos lubos, būtinai apie juos paskaitykite ankstesniame straipsnyje).
Žinoma, šie mėnesiai nėra ir negali būti laikomi kaip prievolė. Niekas neverčia jais naudotis ir baudų už nepasinaudojimą išduoti niekas neplanuoja. Tačiau turima omenyje, kad jeigu mama ar tėtis šiais neperleidžiamais mėnesiais nepasinaudos, išmokos dalis kitam iš tėvų negalės pereiti, tokiu atveju, tiesiog pats bendras vaiko priežiūros išmokų laikotarpis sutrumpės tais 2 mėnesiais (jeigu vienas iš tėvų nepasinaudos) arba 4 mėnesiais (jeigu abu iš tėvų nepasinaudos).
Kokius prašymus reikia pildyti tėčiams dėl neperleidžiamų mėnesių?
Šį klausimą išgirstu labai labai dažnai. Gal dėl to, kad žmonėms vis dar kyla neaiškumų. Tad pabandysiu trumpai paaiškinti.
Neperleidžiami mėnesiai yra vaiko priežiūros atostogų dalis. Tai nėra atskiras išmokų tipas, dėl to norint jais pasinaudoti, pildome tą patį prašymą Sodroje, skirtą vaiko priežiūros išmokai gauti.
Visas principas yra tame, kad užpildžius vaiko priežiūros prašymą (ar jį pildo mama ar tėtis – šiuo atveju nesvarbu). Sodra priimdama sprendimą išmokėti vaiko priežiūros išmoką, už pirmus du mėnesius taikys didesnį išmokų tarifą – t.y. 78% ir tik šiam laikotarpiui pasibaigus, toliau taikys sumažintą išmokų tarifą, kuris priklauso nuo jūsų pasirenkamo vaiko priežiūros laikotarpio (ar pasirinkote gauti išmokas iki vaikui sukaks 18 mėn. ar 24 mėn.). Tad jei likus dviems mėnesiams iki vaikui sukanka 18 mėn. Tėtis užpildys prašymą vaiko priežiūros išmokos prašymą, jam ir paskaičiuos didesnes išmokas, taikant 78% tarifą.
Išsamiau neperleidžiamus mėnesius aptariau šiame straipsnyje:
Kada informuoti darbdavį?
Jeigu turime sudarę darbo santykius, naudojantis tiek tėvystės tiek vaiko priežiūros atostogomis (neperleidžiami mėnesiai yra vaiko priežiūros atostogų dalis, pamenate?), turime pildyti prašymą išmokai gauti ne tik Sodroje, bet ir pateikti prašymą dėl šių atostogų suteikimo savo darbdaviui. Tad prieš kiek laiko reikėtų informuoti darbdavį:
- Tėvystės mėnuo – kadangi ši teisė į tėvystės mėnesį atsiranda nuo vaiko gimimo dienos, teoriškai mes neturime laikytis jokių terminų. Įsivaizduoime, kad mama pagimdo vaiką naktį, tėtis tokiu atveju jau ryte galėtų skambinti darbdaviui ir pranešti, kad neatvyks į darbą ir naudosis tėvystės atostogomis. Žinoma, bet blaivus protas dar niekam nepakenkė, kaip pvz. Jei yra neatidėliotinų darbų ir/ar atsakomybių, geriau pasilikti nors kelias dienas, bet čia jūs kiekvienas galite įsivertinti ir spręsti individualiai. Taip pat reikėtų nepamiršti, kokiu būdų pateiksite prašymą darbdaviui dėl tėvystės atostogų suteikimo – atvykę, el. paštu ir t.t. Sodroje, reikėtų užpildyti prašymą, kad tėvystės išmoka būtų skiriama, nes ji nebus išmokama, kol nebus pateiktas prašymas.
- Vaiko priežiūros atostogos – šioms atostogoms pasinaudoti reikia darbdavį informuoti bent jau prieš 14 kalendorinių dienų. Tas pats terminas būtų taikomas jeigu norėtumte šį terminą prasiilginti ar pasitrumpinti – visuomet paliekame bent 14 kalendorinių dienų apie tai pranešti darbdaviui. Sodroje vėlgi, reikėtų užpildyti prašymą, kad vaiko priežiūros išmoka būtų skiriama.
Tėvadieniai
Tėčiams priklauso ir tėvadieniai. Mamadieniai ir tėvadieniai, trumpai tariant, yra papildomas laisvas laikas tėvams, auginantiems vaikus. Kiek jų yra suteikiama, priklauso nuo to, kiek vaikų turite:
- Kai auginate vieną vaiką iki 12 metų mamai ir tėčiui priklauso teisė į vieną mamadienį ir tėvadienį kartą per 3 mėnesius.
- Kai auginate 2 vaikus iki 12 metų mamai ir tėčiui priklauso teisė į vieną mamadienį ir tėvadienį kartą per mėnesį.
Už mamadienius ir tėvadienius yra mokamas darbuotojo VDU. Jį moka darbdavys.
Nepanaudojus skirtų mamadienių / tėvadienių laiku, nereikia tikėtis, kad jie susikaups ir bus galima panaudoti vėliau. Tokia galimybė būtų tik su geranorišku darbdavio sutikimu.
Mamadieniai ir tėvadieniai yra puiki galimybė tėvams turėti šiek tiek daugiau lankstumo bandant suderinti darbą ir vaikų auginimą.
Šia tema esu paruošusi straipsnį:
Kaip matome tėčiams tikrai yra suteikta nemažai teisių pasinaudoti papildomomis atostogomis gimus vaikui. Taip, suprantu, kad kartais išmokų “lubos” ir darbo pobūdis gali neleisti tėčiams pilnai pasimėgauti šiuo laikotarpiu, bet čia jau kiekvienas turi tai įsivertinti ir pasirinkti, kas būtų geriausiai.
Jei norite savo situaciją aptarti išsamiau su asmeniškai pritaikytais paskaičiavimais ir patarimais, kviečiu užsiregistruoti konsultacijai
Na, o jei šiuo metu noris surinkti dar daugiau informacijos, kviečiu apsidairyti Motinystės išmokų centre, kur vienoje vietoje rasite susistemintą informaciją.