Kas priklauso gimus vaikui: išmokos, atostogos, teisės ir kaip tai gauti

kas priklauso gimus vaikui

Planuojant šeimos pagausėjimą ne vienai mamai ir tėčiui kyla klausimai, tai kas priklauso gimus vaikui? 

Valstybinės institucijos dažnai nesuteikia pilnos informacijos, kartais net ir suklaidina, internete nerandama pakankamai informacijos, grupėse ir forumuose gausu mitų, net ir žiniasklaidoje pasirodantys komentarai ne visada teisingi.

Šiame straipsnyje rasite apibendrintą informaciją apie tai, kas priklauso gimus vaikui:

  • Kokios ir kiek šių atostogų priklauso mamoms ir tėčiams?
  • Kokias išmokas galima gauti už Motinystės iš Vaiko Priežiūros “atostogas”?
  • Kokios vienkartinės išmokos priklauso gimus vaiku?
  • Kas tie kasmėnesiniai vaiko pinigai, kaip ir kada juos gauti?
  • Papildomos teisės ir galimybės (toliau dirbti, panaudoti atostogas, perrašyti išmokas).

Nėštumo ir gimdymo atostogos ir išmokos

Nuo Nėštumo ir Gimdymo (kitaip tariant – „dekreto” pradžios yra skiriamos 126 dienos, 70 dienų – prieš gimdymą ir 56 dienos po gimdymo.

Šiai išmokai gauti yra reikalinga sukaupti bent jau 12 mėnesių socialinį motinystės stažą per 24 mėnesių laikotarpį.

NGA išmoka – 77,58%. Nėštumo ir gimdymo atostogoms išmokų lubos nėra taikomos.

Išsamesnė informacija uždaroje grupėje Instagrame

vaiko prieziuros atostogos motinystes ismokos skaiciuokle

Vaiko priežiūros atostogos ir išmokos

Gimus vaikui priklauso vaiko priežiūros atostogos, kurių metu gaunamos išmokos.

Išmokos gavimo laikotarpiai yra ne bendrai 18 ir 24 mėnesiai, o iki kol vaikui sukanka 18 ir 24 mėnesiai.

Dirbant su darbo sutartimi viskas daug paprasčiau, nes išmokos apskaičiavimui yra naudojami jūsų duomenys apie darbo užmokestį “ant popieriaus”.

Išmoka, taip pat yra apskaičiuojama “ant popieriaus”, tad nuo jos dar yra išskaičiuojamas 21% mokesčiams.

Taigi – daugiausiai klausimų yra sulaukiama, jeigu dirbama ne vienoje darbovietėje.

Iš karto atsakau, kad nepaisant to, ar dirbate vienoje ar keliose darbovietėse, į pajamų apskaičiavimo vidurkį yra įtraukiami visi darbo užmokesčiai, priedai, premijos ir kitos paskatos, kurios yra oficialios, nuo kurių yra mokami mokesčiai ir kuriuos mato Sodra. Vadinasi, net jei dirbate ir savarankiškai, su IDV – iš IDV veiklos gaunamos draudžiamosios pajamos taip pat yra vertinamos ir prisideda prie išmokų dydžio vidurkio. Taip pat, visisems dirbantiems savarankiškai, paruošiau seminarą „Viskas apie motinystės išmokas dirbant su IDV”.

Taip pat, atkreipkite dėmesį, kad išmokų dydžiai gali skirtis kas mėnesį. Taip yra todėl, kad jos paskaičiuojamos pagal darbo dienų skaičių. Tiksliau sužinoti prognozuojamas išmokas ir pasirinkti palankiausią išmokų gavimo laikotarpį, galite pasinaudojus mano skaičiuokle

skaiciuokle-vpa

Atostogos tėčiams

2 neperleidžiami  VPA mėnesiai priklausys mamai, o 2 – tėčiui. Tai reiškia, kad nors tarpusavyje keistis visu VPA laikotarpiu ir yra galima, tik ne šių 2 neperleidžiamų mėnesių metu.

Tuomet iškyla kitas dažnas klausimas, o kas atsitinka su tuo tėvystės mėnesiu, kurį vaiko tėtis gali pasiimti nuo vaiko gimimo dienos iki kol jam sukanka 1 metai?

Atsakymas – nieko jam nenutinka. Tėvystės mėnuo niekur nedingsta. Tad tėčiai gauna 1 tėvystės mėnesį + 2 neperleidžiamus VPA mėnesius.

Plačiau su šia tvarka galite susipažinti straipsnyje apie neperleidžiamus mėnesius tėčiams.

Vienkartinės išmokos

Gimus vaikui priklauso ir vienkartinės išmokos. 

Nuo 2024 m. sausio 1 d. – didėja bazinė socialinė išmokų bazė.

Tai reiškia, kad papildomos socialinės išmokos bus padidintos.

Vienkartinė išmoka yra taip pas skiriama ir nėščiai moteriai, kuri neturi teisės į Nėštumo ir Gimdymo atostogas. Šios išmokos dydis yra 315,07 eur ir nuo 2024 m. sausio 1 d. Didės iki 353,65 eur.

Nuo 2024 m. sausio 1 d. Bus padidinta ir vienkartinė išmoka gimus vaikui.

Kiekvienam gimusiam vaikui skiriama 539 Eur vienkartinė išmoka vaikui, kuri nuo 2024 m, sausio 1 d. padidės iki 605 eur.

Kaip gauti šias išmokas?

Visų pirma, kai gimsta vaikelis, gimdymo namuose gaunate tik išrašą apie kūdikio gimimo faktą. Tai reiškia, kad visų pirma jums grįžus namo reikės:

  • Užregistroti gimusį vaiką ir gauti gimimo liudijimą – Tai daroma per MEPIS arba atvykus į Civilinės Metrikacijos skyrių.
  • Tuomet deklratuoti kūdikio gyvenamąją vietą, kuri turi būti bent jau su vienu iš tėvų. Tai galite padaryti per elektroninius valdžios vartus.
  • Ir tik gavus gimimo liudijimą bei deklaravus kūdikio gyvenamąją vietą, galima kreiptis dėl vienkartinių išmokos ir papildomų išmokų, tokių kaip -kasmėnesiniai vaiko pinigai, kurios priklauso gimus vaikui. Tai darome per SPIS tinklapį arba atvykus į savivaldybės socialinių išmokų skyrių, kur esate deklravę savo gyvenamąją vietą.

Jei norite gauti konkretesnes instrukcijas, galite įsigyti mano paruoštą atmintinę su išsamia informacija. Joje rasite ne tik pagrindinę informaciją apie tai,  kokios papildomos išmokos Jums priklauso, bet ir kokius dokumentus reikia pildyti gimus vaikui, kokia yra dokumentų pildymo eiga bei kūdikio užregistravimo niuansai. Iš viso – net 15 puslapių su pavyzdžiais, kuriuos galėsite atidžiai išsinagrinėti.

Beje, visi uždaros VPA grupės nariai šią atmintinę gauna nemokamai.

Vaiko pinigai

Nuo 2024 m. sausio 1 d. didėja ir išmoka vaikui – vaiko pinigai

Bendra tvarka – kiekvienam vaikui iki 18 metų (bet ne ilgiau kaip 23 metų) yra skiriama mėnesinė išmoka tėvams – 85,75 Eur, kuri nuo 2024 m. sausio 1 d. Bus 96,25 eur.

Kaip gauti? Procedūra panaši kaip ir su vienkartinėmis išmokomis, nes pirmiausiai vaikas turi būti užregistruotas, gautas gimimo liuidijimas, tuomet deklaruota gyvenamoji vieta ir tuomet per SPIS tinklapį galime užsipildyti prašymus vaiko pinigams gauti.

Išmoką skiria savivaldybė, pagal vaiko ir vieno iš tėvų deklaruojama gyvenamąja vietą.

Ši suma gali būti didesnė, jei auginami 3 ir daugiau vaikų, jei auginamas neįgalus vaikas arba mažos šeimos pajamos.

Vėlgi, platesnė informacija apie dokumentų pildymą rasite atmintinėje.

Visa procedūra tikrai nėra sudėtinga, tačiau, jeigu jums kasdien negimsta vaikai, kasdien nesinaudojate Registrų centru, kasdien nedeklaruojate gyvenamosios vietos ir nebendraujate su savivaldybės darbuotojais – tokia paprasta, bet labai svarbi procedūra gali prailgti ilgiau nei neturėtų.

Tad tam paruošiau atmintinę, kurioje ne tik viskas aprašyta, pateiktos aktyvios nuorodos ir konkretųs pavyzdžiai, KUR ir KĄ spausti, KUR ir KĄ užpildyti. Taigi, atsivertus atmintinę, visa vaikelio užregistravimo, gyvenamosios vietos deklravimo ir išmokų skyrimo procedūra – taps greitesnė ir sutaupys jums šiek tiek brangaus laiko, nesigadinant nuotaikos.

Galimybė toliau dirbti 

Įstatymas dirbti atostogų metu nedraudžia. Darbo galimybės ir suvaržymai priklauso ne nuo laikotarpio, o nuo tuo metu mokamos išmokos.

Dirbantys savarankiškai ir toliau tiek per pirmus, tiek per antrus vaiko auginimo metus galės turėti savarankiškos veiklos pajamų ir tai nemažins vaiko priežiūros išmokos. 

Kada išmoka būna mažinama ir konkretūs pavyzdiniai scenarijai aptarti šiame straipsnyje.

Galimybė panaudoti kasmentines atostogas

Darbo kodekso 128 str. numato kasmetinių atostogų suteikimo tvarką.

Nėščiosios atostogų gali eiti anksčiau ir turi pirmumą.

Darbdavys privalo tenkinti nėščios darbuotojos prašymą suteikti kasmetines atostogas prieš nėštumo ir gimdymo atostogas arba po jų – net ir tais atvejais, kai darbuotoja dirba mažiau nei 6 mėnesius. Taip pat nėščiosios turi pirmumo teisę pasirinkti kasmetinių atostogų eilę.

Taip pat, kasmetinės atostogos kaupiasi Nėštumo ir gimdymo atostogų metu. Kitų motinystės/tėvystės atostogų metu – ne.

Jei nespėjote išnaudoti savo sukauptų kasmetinių atostogų ir jų 3 metų terminas sukaks kai būsite nėštumo ir gimdymo, vaiko priežiūros ar tėvystės atostogose – tuomet galėsite jomis pasinaudoti, kai baigsis jūsų minėtos “atostogos”.

Visuomet pasitikrinkite ir su įmonėje dirbančiu buhalteriu ar kitu atsakingu žmogumi, kad sužinotumėte, kokiam kasmetinių atostogų skaičiui planuoja sukakti 3 metų terminas, kad žinotumėte ar jis “užsišaldys” kol būsite minėtose motinystės atostogose ar ne.

Teisė perrašyti išmoką tėčiui ar seneliams

Gimus vaikui priklauso ar tiesiog išlieka galimybė ir toliau perrašyti vaiko priežiūros atostogas tėčiui arba seneliams. Tik su perrašymu yra svarbu atsiminti, kad su nauja tvarka  tokia galimybė išlieka tik PERLEIDŽIAMŲ mėnesių metu.

Taip su sena tvarka galiojęs ir tėvų labai mėgiamas išmokų perrašymas su nauja tvarka iš esmės pasikeitė ir lengva ranka perrašyti ir gauti nesumažintas išmokas tapo nebeįmanoma.

Taigi, išmokas bei darbo užmokestį gaunantiems tėvams ypatinga svarbu žinoti kaip derinti darbo užmokesčio ir išmokų gavimo galimybes vaiko priežiūros atostogų metu, kad paskirta išmoka nebūtų mažinama arba – apskritai nutraukta.


Visi šie klausimai ir daug daugiau teisinių patarimų yra aptariami  ir  analizuojami privačioje grupėje Instagrame.

Taip pat, visi mano ruošti informaciniai resursai yra susistemintai pristatomi Motinystės Išmokų Centre.

Tačiau, jeigu Jūsų atvejis išskirtinis galite kreiptis ir individualiai  konsultacijai – surasime Jums palankiausius sprendimus.

Prisijunk prie uždaros grupės

Viskas apie motinystės išmokas ir vaiko priežiūros atostogų tvarką. Nariai gauna prieigą prie išmokų skaičiuolės ir atmintines DOVANŲ!