Ką daryti jei buvo atšauktas skrydis ir kokia kompensacija jums priklauso?

atsaukto skrydio kompensacija

Atostogas ir keliones paprastai planuojame iš anksto ir laukiame jų su nekantrumu. Tačiau pasitaiko, kad netikėtai visą džiaugsmą sugriauna atšauktas ar atidėtas skrydis. Ką daryti jei  taip atsitiko, kokios jūsų teisės ir ar galima tikėtis kompensacijos – apie viską plačiau šiame straipsnyje.

Ar priklauso kompensacija?

Trumpai tariant, kompensacija gali priklausyti tiek kelionės metu esant atšauktam ar vėluojančiam skrydžiui, tiek ir oro linijoms atšaukus jums skrydį likus mažiau nei 14 dienų iki jūsų išvykimo.

Skrydžių kompensacija ir jos dydis priklauso nuo to, kaip toli skrendate ir kiek vėlavo jūsų lėktuvas. Kitaip tariant, kuo toliau skrendate – tuo didesnę kompensaciją gaunate. O kompensaciją galima gauti jei:

Vėlavimo trukmė 2 valandos ir daugiau, o atstumas iki 1500 km

Vėlavimo trukmė 3 valandos ir daugiau, o atstumas virš 1500 km

Kokio dydžio kompensacija priklauso?

Kaip minėjau prieš tai, kompensacijos dydis priklauso nuo skrendamo atstumo, o išraiška eurais atrodo šitaip:

250 eurų – jei atstumas iki 1500 km

400 eurų – jei atstumas 1500 – 3500 km

600 eurų – jei atstumas virš 3500 km

Kokiais atvejais gali priklausyti kompensacija?

✔️Skrydis turi prasidėti arba baigtis Europos Sąjungoje*. Tai reiškia, kad daugeliu atveju, oro linijų bendrovė neturi įtakos kompensacijos gavimui. Todėl nėra skirtumo ar skridot iš Kauno į Londoną su pigių skrydžių bendrove Wizzair ar keliaujat iš Berlyno į Dohą su Qatar Airways.

✔️Labai svarbu įsidėmėti tai, kad oro linijos vėlavimą skaičiuoja ne pagal tai, kiek lėktuvas vėlavo pakilti, bet kiek vėlavo nusileisti galutiniame taške. Todėl, jei jūsų skrydis vėlavo pakilti virš 3 valandų, bet dėl geros vėjo krypties ir atskrido greičiau nusileisdamas tik 2h ir 50min vėliau nei suplanuota – greičiausiai jums nepasisekė ir liksit nieko nepešę.

✔️Nors skrydžio atšaukimas, kelionės atžvilgiu, yra nekokia perspektyva, bet labai nenusiminkite šansai gauti kompensaciją padidėja daug kartų! Be to, įdomu yra tai, kad net jeigu oro linijos pasiūlys alternatyvų skrydį, su kuriuo kelionės tikslą pasieksite nežymiai vėluodami, tačiau vistiek galėsite kreiptis dėl kompensacijos.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Dažnai keleiviai gali susipainioti ar skrydis buvo atšauktas ar vėlavo. Šias sąvokas sumaišyti nesudėtinga, nes oro linijoms išdavus naują bilietą su vėlesniu išvykimo laiku gali pasirodyti, jog skrydis vėluoja, o iš tikrųjų skrydis gali būti atšauktas. Arba atvirkščiai, gali atrodyti, jog pasikeitus orlaiviui skrydis automatiškai atšaukiamas, tačiau galbūt orlaivis keičiamas tik dėl techninių kliūčių, ir tai gali reikšti tik vėlavimą.

Reisas ir transporto priemonė nėra tas pats.

Todėl tokiais atvejais, dar esant oro uoste reikėtų, atkreipti dėmesį  į informacinius ekranus ir jums siunčiamą informaciją (sms, el.paštu), kas ten parašyta:  Delayed ar Cancelled?

Paprastai pirmoji pasirodžiusi informacija būna, jog skrydis vėluoja, o po kiek laiko, pasirodo galutinis pranešimas, kad skrydis atšauktas ir jus jau perkėlė į kitą skrydį.

Svarbu: jeigu skrydžio numeris pasikeitė, tuomet tai tikrai reiškia – Cancelled

Ši informacija yra svarbi ne vien dėl to, kad neužsisedėtumėt oro uoste nesuprasdami, kas įvyko ir prarasdami svarbų laiką, bet ir dėl to, kad vėliau galėtumėt kreiptis dėl kompensacijos!

Kas dar gali priklausyti?

Nors papuolus į tokią nemalonią situaciją, atrodo, kad pasaulis griūva, bet nenusiminkite, gali būti, kad jums priklauso daugiau nei jūs galvojate. Todėl keletas patarimų apie papildomas jūsų teises:

✔️Jei jau laukiate oro uoste ir skrydis buvo atšauktas, natūralu, kad išalksite. Todėl oro linijos turėtų pasirūpinti maisto kuponais ar užkandžiais, tačiau, žinoma, dažnai kompanijos to neskuba padaryti. Todėl, eikite drąsiai ir pirkite maistą. Nors svarbu paminėti, kad už austres ir brangų šampaną pinigų gali negrąžinti, bet normalus maistas jums priklauso!

✔️Jei atsiskaitinėsite banko kortele už maistą ar kitas paslaugas, kurios jums priklauso, būtinai išsisaugokite popierinius kvitus! Vėliau bus kur kas lengviau įrodyti, už ką mokėjote ir kodėl tokios kainos. Paprastai banko išraše esanti informacija nėra išsami ir dėl to oro linijos gali atsisakyti padengti papildomas išlaidas.

✔️Taip pat rekomenduojama išsisaugoti popierinį skrydžio bilieto variantą, kurį gavote oro uoste. Nebūtinai jo prireiks, bet papildomi įrodymai jums tikrai gali padėti ar paskubinti procesą.

✔️Nebijokite eiti ir bandyti išsireikalauti daugiau nei jums priklauso. Pavyzdžiui, jei esate oro uoste, kur yra specialios, patogios laukimo salės (lounges), nebijokite eiti ir prašyti, kad už patirtus nemalonumus ir sugadintą laiką, jums būtų padaryta išimtis ir leista pasinaudoti esančiais papildomais patogumais.

✔️Jei taip atsitiko, kad teko turėti panašią situaciją, bet tuo metu, dar nežinojote apie galimybę gauti kompensaciją, nenusiminkite, galbūt dar ne vėlu, nes tai padaryti galima net per 6 metus!

✔️Jei dėl patirtų nemalonumų teko pirkti dar ir naują autobuso ar traukinio bilietą, nepamirškite ir šituos kvitus pridėti, siunčiant užklausą dėl kompensacijos ir papildomų išlaidų. Tai nereiškia, kad tikrai grąžins visus pinigus, bet visada geriau prašyti daugiau, nei mažiau.

✔️Jei laukiate skrydžio per naktį, būtinai reikalaukite viešbučio. Jei atsitiktų taip, kad nerandate darbuotojų, kurių galėtumėte prašyti, kad užsakytų nakvynę, nebijokite užsisakyti jos patys. Čia taip pat kaip ir su maistu, nebūtina apsistoti Hilton viešbutyje (galima ir paprasčiau), bet jei ir būtina, atgausite bent dalį sumos. Transportas į/iš viešbučio turi būti atlygintas taip pat!

Kur kreiptis dėl kompensacijos?

Svarbiausias patarimas – nesigadinkite likusių atostogų ar kelionės namo dėl įvykusių nesklandumų ir patirtų nemalonumų. Nepulkite visko daryti čia ir dabar (nebent tai liečia jūsų bagažą). Grįžkite namo, susirinkite visus išsaugotus kvitus, bilietus, žinutes ir visą surinktą naudingą informaciją ir tuomet paskyrę tam laiko, ramiai prisėskite ir kreipkitės tiesiai į oro linijas.

Keli patarimai jei būtų sunku surasti informacijos, kur kreiptis, ar kitaip tariant nerastumėte kaip susisiekti su oro linijų specialiu skyrium, kuris būtent dirbtų su kompensacijomis:

✔️Jei nenorite skambinti tiesiai į oro linijas, galite siųsti viską į bendrą paštą ir tikėtis, kad jūsų užklausa bus nukreipta ten kur reikia, bet tai gali užimti laiko.

✔️Jei esate pasiryžę skambinti tiesiai į oro linijas, atkreipkite dėmesį į skambučių įkainius. Pavyzdžiui, už Europos sąjungos ribų, kainos gai būti didesnės, pavyzdys: Wizzair skambučius įkainis milžiniškas, o su atsakymais, ir pagalba jie neskuba.

✔️Dar galima bandyti į google susivesti oro linijų pavadinimą + raktinius žodžius, kurie kartais pasiteisina ir padeda surasti tinkamą el. paštą (pvz. “ryanair flight compensation form”). Jei google neranda, vis tiek nepasiduokite ir bandykite kaitalioti raktinius žodžius. Nors su kai kuriom oro linijom tai gali pasirodyti kaip loterija.

✔️Nors telefonu jūsų užklausos jie užregistruoti negalės, visgi trumpai pasiskambinti ir pasiklausti, kokiu adresu siųsti užklausą, jei nerandate informacijos patys internete, yra greitesnis ir paprastesnis variantas.

Nemeluosiu, teks apsišarvuoti kantrybe ir būti budriems, nes visa procedūra gali užtrukti. Net jei ir po gero mėnesio tylu, nepasiduokite, bandykite dar kartą atsakyti į jų automatinį laišką ar skambinti pasiteirauti.

Svarbu surašyti viską kuo aiškiau, bei pateikit visą informaciją (kvitus, bilietus, žinutes ir t.t.). Jau nebe tie laikai kai oro linijos ignoruoja tokias užklausas, nes joms tai gali kainuoti daugiau, nei jums išmokėti, kas priklauso.

Ką daryti, jei atsisako išmokėti kompensaciją?

Žinoma, nereikia atmesti galimybės, kad ir kaip bebūtų apmaudu, kad jums kompensacija nepriklauso. Bet, jei tiesiog teorinių žinių nepavyksta pritaikyti praktikoje ir vis gaunte neigimą atsakymą iš oro linijų dėl kompensacijos arba dar blogiau – jokio atsakymo, nenuleiskite rankų ir dar neskubėkite kreiptis į tuo užsiimančias įmones.

Greičiausiai esate girdėję apie vartotojų teises. Lietuvoje yra  Europos Vartotojų Centras. Jiems galite parašyti tiek pasiteiravimui, tiek pateikiant skundą dėl vėlavusio ar atšaukto skrydžio. Pastarieji turėtų jums padėti atgauti priklausančią kompensaciją visiškai nemokamai.

Jei manote, kad oro linijos gudrauja ir atsisako išmokėti jums priklausančią kompensaciją, galite kreiptis ir į tos valstybės nacionalinę instituciją, kurioje įvyko įvykis. Ši institucija padės išsiaiškinti, kokios buvo vėlavimo/atšaukimo priežastys, o tam padedančių visų ES institucijų kontaktus rasite šioje nuorodoje.

Kada kompensacija nepriklauso?

Visiškai tikėtina ir tai, jog kompensacijos jums negalės išmokėti dėl to, jog skrydis vėlavo ar buvo atšauktas dėl force majeure. Tai tokios aplinkybės, kurių oro linijos negalėjo numatyti ir ėmėsi visų įmanomų priemonių, kad jos būtų pašalintos. Bet net ir blogos oro sąlygos nebūtinai reikš, kad jų oro linijos negalėjo numatyti, tad bet kuriuo atveju būtų verta kreiptis dėl kompensacijos.

Atkreipiam dėmesį, kad vienas dažniausiai pasitaikančių Force majeure atvejų su kuo susiduria keliautojai – darbuotojų streikas, kurio atveju, buvo laikas, kuomet oro vežėjai atsisakydavo išmokėti keleiviams kompensacijas. 

Tačiau, Europos Teisingumo Teismas yra išaiškinęs, jog ne visi streikai yra laikomi Force Majeure ir gali būti priskirti ypatingiems atvejams. Na pavyzdžiui, bagažo registracijos skyriuje dirbančių darbuotojų sukeltas streikas pripažintas ne Force Majeure, kadangi oro bendrovės turėjo pareigą ir galimybę laiku numatyti kylančią grėsmę, bet nesiėmė atitinkamų veiksmų, kad tokių streikų apskritai būtų išvengiama. Tad tokiais atvejais, rekomenduoju pasidomėti plačiau, kokio tipo streikas buvo ir nebijoti pateikti pretenzijų dėl kompensacijos, je į Jūsų skrydis buvo tiesiogiai paveiktas.

Kaip elgtis?

Jei į skrydį nespėjote dėl oro uosto darbuotojų kaltės, Reglamentas čia jau jums nepadės, nes tai jau nėra oro vežėjo kaltė. Teoriškai galėtumėte kreiptis su pretenzija į patį oro uostą, tačiau, ar tokie veiksmai būtų efektyvūs – čia jau kitas klausimas, nes įrodinėjimo kelias, ar nespėjote į skrydį dėl savo ar oro uosto darbuotojų kaltės, tikrai nebūtų lengvas ir galimai nusikeltų net į teismą. Tokiu atveju, jeigu planuojate bylinėtis, būtinai išsisaugokite įrodymus, kad atvykote į oro uosta rekomenduojamu laiku. Įrodymais gali būti autobuso bilietai, taksi kelionės ataskaita, parkavimo kvitas ir tt.

Tačiau, net jei vėlavimai ir įvyktų dėl oro uosto darbuotojų kaltės, tokiais atvejais, Reglamentas visgi įpareigoja oro bendroves suteikti keleiviams papildomas paslaugas. Šios paslaugos apima nemokamą maitinimą ir gaiviuosius gėrimus, į kuriuos keleiviai turi teisę, jei skrydis atidėtas mažiausiai 2 val., nepaisant ar tokie vėlavimai atsirado ne dėl oro vežėjo, o dėl oro uosto kaltės. Keleiviams taip pat turėtų būti suteikiama nemokamą nakvynė ir pervežimas į ir iš oro uosto. Taigi net ir atsiradus tokioms nenumatytoms aplinkybėms, oro bendrovė vis tiek privalo keleiviams teikti šias papildomas paslaugas.

Efektyviausias būdas yra imtis prevencinių veiksmų, kad šių rūpesčių būtų išvengiama.Visų pirma, sekite naujienas. Jei randate informacijos, kad oro uoste susidaro spūstis, vyksta streikai ar kitokie judėjimai, kurie galimai turės neigiamos įtakos jūsų kelionei – atvykti dar anksčiau ir pasilikite daugiau laiko nei yra rekomenduojama. Taip pat, kuo skubiau kontaktuokite oro vežėją. Neretai tokiais atvejais, jei leidžia galimybės, jūsų palauks, suteiks alternatyvų skrydį, pritaikys nuolaidą ar kitaip bandys jums padėti.. Kaip bebūtų, kontaktuoti su oro vežėju rekomenduočiau visais atvejais, jei įtariate, kad galite nespėti.

 

O vienas naudingiausių dalykų ir lengviausias ir pigiausias kelias apsaugoti save – kelionių draudimas. Žinoma, svarbu gerai susipažinti su draudimo sąlygomis ir nuo kokių atvejų būsite drausti, tačiau tikrai galėtų jums padėti nenukentėti finansiškai ir svarbiausia – nesusigadinti atostogų.

 

 

Ši informacija yra bendro pobūdžio, tad kiekvieną situaciją reikėtų nagrinėti individualiai, ypatingai jei atvejis yra retas. Dėl išsamios konsultacijos, kreipkitės užpildydami užklausos formą, ją galite rasti ir kontaktų skiltyje.

*Gvadelupa, Prancūzijos Gviana, Martinika, Reunjonas, Majotas, Sen Martenas (Prancūzijos Antilai), Azorų salos, Madeira, Kanarų salos, Islandija, Norvegija ir Šveicarija.

 

Parengė teisininkė Greta Užkuraitė. 

Orginali šio straipsnio versija yra taip pat publikuota www.keliaujanciosmamos.lt svetainėje (IG: @keliaujancios_mamos).

 

Prisijunkite prie grupės jau šiandien

Neribota narystė, aiškiai pateikta informacija, prieiga prie išmokų skaičiuolės ir atmintinės DOVANŲ!