Laukiant šeimos pagausėjimo, dažniau išgirstame klausimus: kas priklauso mamai, kokias išmokas gaus mama, tačiau reikėtų nenuvertinti ir tėčių, kadangi jiems taip pat priklauso nemažai galimybių atitrūkti nuo darbo ir pabūti daugiau su vaikais. Tad šiame straipsnyje aptarsime, kas yra tos tėvystės atostogos ir ką verta apie jas žinoti.
Kas yra tėvystės atostogos
Tėvystės atostogos – tai 30 kalendorinių dienų laikotarpis, skirtas išimtinai tik tėčiams ir galimybė juo pasinaudoti atsiranda nuo vaikelio gimimo iki kol jam sukanka 1 metai.
Tėvystės atostogos neturėtų būti maišomos su dviem neperleidžiamais mėnesiais, apie tai galite plačiau paskaityti mano kitame straipsnyje “Kas tie neperleidžiami mėnesiai ir kaip juos panaudoti?”
Kam priklauso tėvystės atostogos
Kad atsirastų teisė į tėvystės atostogas, tėčiai turi būti surinkę reikiamą stažą. Įdomus faktas, kad tėvystės mėnesiui, tėčiams netgi yra taikomas mažesnis socialinio motinystės stažo reikalavimas – pakanka jo turėti 6 mėnesius iki teisės į tėvystės išmoką dienos.
Stažas, dirbant su darbo sutartimi, yra kaupiamas nuo pat darbo sutarties pasirašymo dienos. Tad trumpai tariant, tėčiams reikia būti sukaupus bent 6 mėnesių socialinį tėvystės stažą per paskutinius 24 mėnesius.
Dirbant savarankiškai, stažas kaupiamas ne pagal išdirbtą laikotarpį, o nuo gautų draudžiamųjų pajamų, tiksliau – nuo sumokėtų VSD įmokų dydžio. Jeigu sumokami mokesčiai bent nuo vienos MMA (šiuo metu ji yra 924 eur, nuo 2025 m. sausio 1 d. – MMA kils).
Kaip pasinaudoti tėvystės atostogomis
Pasinaudoti tėvystės atostogomis yra pakankamai paprasta. Jeigu dirbate su darbo sutartimi, jums svarbu užpildyti ir pateikti prašymą darbdaviui. Na, o kad būtų gaunama išmoka, reikia nepamiršti užpildyti prašymą Sodroje, nes kitu atveju, niekas automatiškai tėvystės išmokos neišmokės.
Tėvystės atostogos gali būti naudojamas ir ne visos iš karto, o skaidomos į dvi dalis, jeigu yra poreikis. Į kokias konkrečias dvi dalis galima skaidyti – įstatymas nenumato, tad galite pasirinkti patys. Pavyzdžiui, galbūt naudoti visas iš karto, galbūt pradžioje panaudoti dvi savaites ir pasilikti dvi savaites, kurias galėsite išnaudoti vėliau. O gal tik vaikeliui gimus panaudosite tris savaites ir likusį laiką pasiliksite vasarai, prisidėti prie kasmetinių atostogų – viskas priklauso, kaip jums patogiau.
Taip pat, jos ypatingos tuo, kad tėtis gali atostogauti ir gauti išmokas tuo pat metu kaip ir mama.
Iš tiesų, toks jų ir yra tikslas, kad abu tėvai galėtų turėti bendrą laiką kartu pagausėjus šeimai
Kokia išmoka priklauso tėčiams
Tėvystės atostogų metu yra mokama 77,58% dydžio išmoka. Deja, šiai išmokai yra taikomos ir numatytos išmokų lubos, tad jeigu tėčio darbo užmokestis “ant popieriaus” viršija maždaug 4367 eur, tuomet ši išmoka negalės būti didesnė kaip 2675 eur “į rankas”.
Na, o jei darbo užmokestis yra mažesnis nei 4367 eur “ant popieriaus”, tuomet galite tikėtis išmokos tokios, koks yra tėčio VDU per paskutinius 12 mėnesių iki teisės į išmoką (mėnesis prieš yra visuomet praleidžiamas).
Svarbu paminėti, kad tėčiai, kurie dirba savarankiškai, tėvystės išmokų metu ir toliau gali vykdyti savo savarankišką veiklą, nes gaunamos pajamos neturės neigiamos įtakos paskirtai tėvystės išmokai.
Tačiau tiems tėčiams, kurie dirba su darbo sutartimi – tėvystės atostogų metu gaunamas darbo užmokestis išmoką mažins arba ją apskritai nutrauks, jei gaunamos darbo užmokestis bus lygus ar viršys gaunamos tėvystės išmokos dydį.
Dirbant savarankiškai rekomenduoju daryti avansinius VSD įmokų mokėjimus kas mėnesį ir siųsti Sodrai SAV pranešimus, tam, kad išmoka būtų gaunama laiku, kitu atveju, jeigu tėčiai deklaruoja pajamas tik kartą per metus, išmokos gavimas gali nusikelti pakankamai ilgam. Na, bet gera naujiena, kad teisė į išmoką nedingsta, tiesiog jos gavimas yra pavėlinimas. Atliekant avansinius mokėjimus ir siunčiant SAV pranešimus – to išvengiame.
Na ir pabaigai noriu visiems tėčiams palinkėti pasidžiaugti šiuo trumpu, bet labai ypatingu laikotarpiu, esate šaunuoliai.
Plačiau apie išmokas ir teisines aktualijas dalinuosi savo Instagram paskyroje, o visą susistemintą informaciją apie išmokas rasite šiame puslapyje –
Taip pat kviečiu prenumeruoti mano naujienlaiškį pasirinkus Jums aktualią temą, žinoma, galima rinktis ir abi. Prenumeratos formą rasite šiek tiek žemiau