Nauja Vaiko Priežiūros Išmokų skyrimo tvarka: tai kas tie neperleidžiami mėnesiai ir kaip juos panaudoti?

neperleidziami menesiai ismokos

Nuo 2023 m. sausio 1 d. iš esmės pasikeitusi Vaiko Priežiūros skyrimo tvarka sulaukia daug klausimų ir abejonių. Vienas iš populiariausių klausimų, su kuriuo būsimi ir esami tėvai susiduria:

  • kas tie neperleidžiami mėnesiai?
  • kaip juos naudoti?
  • ar gali tėtis ir mama jais naudotis vienu metu?
  • ar jie privalomi?
  • kas atsitiks jais nepasinaudojant?

Tad apie tai pakalbėsiu plačiau šiame straipsnyje. 

Kas tie neperleidžiami mėnesiai? 

Visų pirma, tai yra tie patys Vaiko Priežiūros Atostogų mėnesiai, tiesiog kiekvienas iš tėvų gauna po du mėnesius, kurių negali niekam perleisti: nei vienas kitam, nei seneliams, o jei pats nenaudoja – vadinasi ir išmokos kitam perleisti taip pat negali. 

Jei pamenate, su prieš tai galiojusia motinystės išmoka tvarka, buvo galima pasirinkti, kad visą vaiko priežiūros išmokų gavimo laikotarpį, išmoka yra skiriama vienam asmeniui. Dažnu atveju tai būdavo mama. Vadinasi, jei buvo pasirenkama gauti išmoką iki kol vaikui sukaks 24 mėnesiai, tai mama iki pat vaiko 2-ojo gimtadienio ir gaudavo išmoką. 

Na, o su nauja tvarka, situacija yra kiek kitokia, nes jos tikslas – įtraukti ir tėčius. Taigi galime numanyti, kad dėl to šie mėnesiai ir yra vadinami vadinami „neperleidžiami mėnesiai“, nes jų nenaudojant – negalima perleisti kitam, bet dėl šios priežasties, kaip paskata, mokama didesnė išmoka, kuri siekia 78% kompensuojamo darbo užmokesčio (bet su apribojimais, nes taikomos lubos, būtinai apie juos paskaitykite ankstesniame straipsnyje). 

Taigi kalbant žmonių kalba, neperleidžiami mėnesiai yra vaiko priežiūros atostogų dalis, kurios 2 mėnesiai priklauso tik mamai ir 2 mėnesiai priklauso tik tėčiui bei negali būti perleidžiama nei vaiko seneliams, nei gali būti apsikeičiama tarp vaiko tėvų. 

Visus kitus Vaiko Priežiūros Išmokų gavimo mėnesius galima perleisti vienas kitam ir/ar vaiko seneliams, bet jų metu jau mokama mažesnė mėnesinė išmoka, kurios tarifas priklauso nuo to, koks bendras vaiko priežiūros išmokos gavimo laikotarpis yra pasirenkamas – gauti išmoką iki kol vaikui sukaks 18 mėnesiai ar iki kol sukaks 24 mėnesiai.

Kaip naudoti neperleidžiamus mėnesius?

Bendra vizija ir praktika rodo, kad standartinis pavyzdys, neperleidžiamų mėnesių panaudojime, galėtų būti štai toks: 

  1. pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms, mama toliau tęsia išmokos gavimą būdama jau vaiko priežiūros atostogose ir pirmus du mėnesius jai moka didesnę išmoką, didesniu tarifu (78%), suteikiant jai pirmumo teisę į neperleidžiamus mėnesius;
  2. toliau tęsiamas vaiko priežiūros išmokos gavimo laikotarpis priklauso nuo laikotarpio, kurį planuojama gauti išmoką (iki kol vaikui sukaks 18 mėnesiai ar iki kol sukaks 24 mėnesiai);
  3. na, o tėtis šiais neperleidžiamais mėnesiais pasinaudoja pačiame vaiko priežiūros išmokos gavimo pabaigoje. Tiesiog pasinaudotų paskutiniais dviem mėnesiais, kurie ir būtų laikomi jo teisė į neperleidžiamus mėnesius. 

Įsivaizduokime, kad pasirenkate gauti vaiko priežiūros išmoką iki kol vaikui sukaks 18 mėn. Tokiu atveju mama naudotųsi vaiko priežiūros išmoka iki kol vaikui sukanka 16 mėnesių, o tėtis – likusiais dviem – iki kol vaikui sukanka 18 mėnesių.

Bet kaip minėjau, čia tik standartinis pavyzdys. Tiesa tokia, kad kiekvienos šeimos poreikiai gali skirtis ir dėl to, toks standartinis variantas nebūtinai bus tinkamiausias. Teigiamas šių neperleidžiamų mėnesių aspektas, kad jai nebūtina naudotis nepertraukiamai. Jais galima naudotis ir dalimis: kelias savaitės mama, tada tėtis, tada seneliai naudojasi eiliniais mėnesiais, tuomet mama vėl sugrįžta į neperleidžiamus mėnesius, vėl seneliai, vėl tėtis naudojasi neperleidžiamais mėnesiais ir t.t. Trumpai tariant – jie yra lankstūs ir jei yra poreikis, galima jais pasinaudoti skaidant juos į dalis.

Vienintelis su lankstumu nepatogumo klausimas, kurio valdžia dar neišsprendė yra tai, jog norint įgyvendinti tokį variantą, atsiranda labai daug popierizmo: pvz. mama pildo prašymą, kad galėtų naudotis vaiko priežiūros atostogomis, vėliau, norėdama apsikeisti su tėčiu, mama turi pildyti, kad atsisako išmokos, o tėtis – pildo, kad jam skirtų išmoką ir t.t. ratas be pabaigos, vienas „prašo“, kitas – „atsisako“. Bet kaip bebūtų, pasinaudojimo dalimis galimybė yra ir jeigu Jūsų šeimai tai būtų palankiau, taip ir darykite.

Ar tėtis ir mama gali naudoti neperleidžiamais mėnesiais vienu metu?

Deja, bet ne. Nebent laukiatės daugiau nei vieno vaikelio (dvynukų tėvams šis susidubliavimas yra įmanomas). Vienu metu mama ir tėtis negali naudotis šiais neperleidžiamais mėnesiais, nes vaiko priežiūros atostogos gali būti skirtos tik vienam iš tėvų už vieną vaiką. Kadangi neperleidžiami mėnesiai yra vaiko priežiūros atostogų dalis, tad sudubliuoti mama su tėčiu negali – gali tik vienas arba kitas, kad ir besikeičiant po kelis mėnesius. Iš to seka praktika, kad arba vienas arba kitas iš tėvų naudojasi šiais neperleidžiamais mėnesiais. 

Kaip elgtis, jei mama nori negrįžti į darbą vyro neperleidžiamų mėnesių metu?

Dažnas klausimas, kurio sulaukiu turbūt kasdien, konsultuodama šeimas ir esamas bei būsimas mamas: jei vyras naudojasi neperleidžiamais mėnesiais, ar galiu negrįžti į darbą?

Jeigu dirbate su darbo sutartimi, negalite tiesiog negrįžti į darbą – tokiu atveju pažeistumėte savo darbo sutartį, Jums galėtų būti registruojama net ir pravaikšta .

Tad su darbdaviu turite susitarti kaip elgsitės, jei nenorite grįžti į darbą kito iš tėvų neperleidžiamų mėnesių metu: 

Pirmas žingsnis – tuo metu, kai nesinaudosite neperleidžiamais mėnesiais, reikės atšaukti VPA prašymą pas darbdavį;

‼️Taip pat, susitarti, kokiu pagrindu neisite į darbą:

  • naudositės nemokamomis atostogomis;
  • naudositės kasmetinėmis atostogomis;
  • dirbsite nuotoliu;
  • laikinai susimažinsite krūvį.

Dirbantiems savarankiškai, šis momentas nėra aktualus, nes nėra susiklostę darbinių santykių.

Ar neperleidžiami mėnesiai yra privalomi?

Kaip bebūtų, šie mėnesiai nėra ir negali būti laikomi kaip prievolė. Niekas neverčia jais naudotis ir baudų už nepasinaudojimą išduoti niekas neplanuoja. Tačiau turima omenyje, kad jeigu mama ar tėtis šiais neperleidžiamais mėnesiais nepasinaudos, išmokos dalis kitam iš tėvų negalės pereiti, tokiu atveju, tiesiog pats bendras vaiko priežiūros išmokų laikotarpis sutrumpės tais 2 mėnesiais (jeigu vienas iš tėvų nepasinaudos) arba 4 mėnesiais (jeigu abu iš tėvų nepasinaudos).  

Kas atsitinka nepasinaudojus neperleidžiamais mėnesiais? 

Tiesa, kad nepasinaudojus jais – tiesiog nėra gaunama išmoka. Ir dar iš visos išdėstytos informacijos, galime daryti išvadą, kad šiais neperleidžiamais mėnesiais galima pasinaudoti TIK vaiko priežiūros išmokos gavimo laikotarpiu.

Plačiau apie tai, kas priklauso gimus vaikui, esu rašiusi ir kitame straipsnyje „Kas priklauso gimus vaikui: išmokos, atosogos, teisės ir kaip tai gauti”. Taip pat tėčiams bus aktualu sužinoti apie tėvadienius čia.


Nuoširdžiai tikiuosi, kad šio straipsnio pagalba Jums nors kiek pasidarė aiškiau su šiais mitais ir nebūtais dalykais apipintais neperleidžiamais mėnesiais. Matyt turi praeiti šiek tiek laiko, kol esami ir būsimi tėvai bei mūsų institucijos apsipras su naujienomis ir gal netgi patobulins tam tikrus sprendimus, kad tėvai galėtų savo teisėmis pasinaudoti kuo paprasčiau.

Daugiau teisinių patarimų apie motinystės išmokas rasite prisijungę prie uždaros VPA grupės Instagram platformoje.

vaiko prieziuros atostogos motinystes ismokos skaiciuokle

Jeigu norite dėl savo atvejo pasitarti individualiai, galite registruotis konsultacijai.

Prisijunk prie uždaros grupės

Viskas apie motinystės išmokas ir vaiko priežiūros atostogų tvarką. Nariai gauna prieigą prie išmokų skaičiuolės ir atmintines DOVANŲ!