Plagijavimas. Ar tekstų kopijavimas yra autorinė vagystė?

plagiatas

Plagijavimas tampa vis aktualesnė problema šiuolaikiniame pasaulyje, kai dėl lengvos prieigos prie kūrėjų ar specialistų turinio jis gali būti lengvai nukopijuojamas ir pateikiamas kaip savo. Savo kūriniais, žiniomis ir mintimis interneto pagalba dalinasi įvairių sričių atstovai: menininkai, verslininkai, dizaineriai, teisininkai. Tikriausiai ir patys sekate tokius profilius socialiniuose tinkluose, prenumeruojate naujienlaiškius, skaitote straipsnius ir gaunate nemažai vertingos informacijos. Deja, kartais ji būna plagijuojama. 

Naujienlaiškių plagiatas – klientės istorija

Ar tekstų kopijavimas yra autorinė vagystė? Tokį klausimą uždavė mano klientė, verslo strategė ir buhalterinės apskaitos įmonės vadovė Asta Dagilė. O jeigu pradėti nuo pradžių, tai Asta tiesiog atsitiktinai, dalindami informacija savo socialiniuose tinkluose, gavo žinutę iš vienos sekėjos, kad Astos siunčiami naujienlaiškiai yra galimai plagijuojami kitos buhalterinės apskaitos įmonės. 

Klausiate, kaip taip gali būti? Aš to pačio paklausiau ir iš karto paprašiau Astos atsiųsti viską, ką turi: t.y. tiek savo išsiųstus, tiek ir kitos įmonės siųstus naujienlaiškius palyginimui.

Ir ką jūs manot – identiški! Tiesa, mano klientės autorystė ir informacija apie siūlomus produktus buvo išimta (dėl ko nustebti turbūt net ir nereikia), bet visas likęs turinys tiesiog “copy-paste” formatu persiunčiamas kitos įmonės kaip savas turinys.

Gal kažkam atrodo tai nieko ypatingo, tad šio straipsnio tikslas, matyt, ir yra informuoti, kad autorinių teisių objektas yra originalūs literatūros, mokslo ir meno kūriniai, kurie yra kokia nors objektyvia forma išreikštas kūrybinės veiklos rezultatas (Autorinių teisių ir gretutinių teisių įstatymas 4 str. 1 d.). Tad iš to mes galime daryti išvadą, kad net ir periodiškai siunčiamų naujienlaiškių turinys negali būti kopijuojamas ir tai yra turinio vagystė.

Kuo Astos istorija tapo įdomi?

Visų pirma, kai mes išsiuntėme pretenziją minimai buhalterinės apskaitos įmonei, pats plagijavimo faktas nebuvo paneigtas ir buvo prisipažinta, kad turinys buvo kopijuojamas.

Mes su Asta turėjome labai paprastus du reikalavimus:

  1. Pateikti visų išsiųstų naujienlaiškių sąrašą, kad galėtume pasitikslinti, kuriuo tiksliai laikotarpiu buvo kopijuojamas turinys.
  2. Informuoti visus naujienlaiškių gavėjus, kad išsiųsto turinio autorė yra Asta Dagilė.

Ar nesutiksite, kad reikalavimai buvo labai paprasti ir labai realūs?

Deja, mūsų kitai ginčo šaliai taip nepasirodė, nes nors kaltę dėl plagijavimo pripažino, bet mūsų minėtų reikalavimų išpildyti negalėjo: tai su IT negali susiskalbėti, tai techniniai nesklandumai, na suprantant – “pasitaiko”. Bet įdomumo dėlei iš karto pasiūlė sumokėti 500 Eur.

Tarsi 500 Eur gali nuplauti visas nuodėmes..

Mes užtikrintai laikėmės savo pozicijos, kad mūsų reikalavimai nesikeičia, bet plagijavimu užsiimančiai įmonei visgi tai nebuvo įmanoma (tai nesibaigiančios atostogos, tai stresas, tai vėl tie patys techniniai nesklandumai).

Kaip patys supratote, norėjome gražiai ir tyliai viską išsispręsti, bet kadangi komunikacija nebuvo tokia sėkminga, kaip tikėjomės, su Asta Dagile nusprendėme plačiau apie tai pakalbėti, tad susitikome ir visą pokalbį apie turinio vagystes ir šią plagijavimo istoriją – nufilmavome.

Kviečiame pažiūrėti ir jus:

Youtube video su pokalbiu

Ką turite žinoti apie plagijavimą

Verta paminėti, kad svetimo turinio pernaudojimas nebūtų traktuojamas kaip plagiatas, jis turėtų arba būti pateikiamas kaip citata nurodant autorių arba jei tą pačią mintį perfrazuojate savais žodžiais, vistiek derėtų nurodyti šaltinį. Ir, žinoma, tai nereiškia, kad negalime įsikvėpti kažkieno darbais ir sukurti savo. Autorinių teisių įstatymas gina patį kurinį, o ne idėją ar metodą. Visgi būkime sąžiningi, gerbkime kitų darbo ir kūrybos rezultatus, net jei tai iš pažiūros toks paprastas dalykas kaip naujienlaiškių tekstai.

O kas liečia prekės ženklų kopijavimą, ten jau yra daugiau niuansų, kuriuos reikia išmanyti ir nors kartais iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad jie vieni kitus kopijuoja, taip būna tikrai ne visada. Būtent šia tema esu parašiusi ir straipsnį „Panašūs prekės ženklai: ar tai kopijavimas?”.

Ką daryti, jei esate plagijuojamas?

O jeigu ir jūs susidūrėte su savo turinio plagijavimu – turinio vagyste, tuomet vertėtų kreiptis į teisininkus. Kartais ir ikiteisminis ginčų sprendimas, kaip pretenzijos paruošimas ir išsiuntimas kitai šaliai, gali padėti išspręsti ginčą ar surasti kompromisą. Tačiau kartais to gali ir neužtekti ir tokie ginčai lengvai gali nukeliauti į teismą. Tad šioje vietoje svarbu įsivertinti, ar atsiradusi žala dėl plagijavimo yra verta laiko, pinigų, kad ginčą būtų galima spręsti teisme. Tad palinkėsiu visiems būti budriems ir saugoti bei ginti savo teises į jums priklausančią intelektinę nuosavybę.


Jeigu reikia pagalbos – konsultuoju intelektinės nuosavybės klausimais: